TYTO OBCE JIŽ DENÍK NAVŠTÍVIL!
ČTĚTE ZDE

Zlikvidovat povodňovou hrůzu je podle starosty Ladislava Ptáčka současným úkolem číslo 1 obecního úřadu v Homoli u Panny.

Přívalové deště způsobily jak obyvatelům, tak i samotné obci těžké ztráty.

„Byly vyplaveny dva domy, k jednomu voda zrušila přístup, zničila spoustu zahrad a také katastrofálním způsobem nabourala hlavní přístupovou komunikaci do Velkého Března a poškodila další,“ vypočítal Ptáček.

Obec s devíti částmi, vedle Homole jsou to ještě Babiny II, Byňov, Bláhov, Doubravice, Haslice, Lhota pod Pannou, Nová Ves u Pláně a Suletice, přitom počítá každou korunu. S necelými čtyřmi stovkami obyvatel sice patří k menším, ale rozlohou dvanácti kilometrů čtverečních je velká až až.

„Na údržbu komunikací nebo třeba i na osvětlení vydáváme daleko víc než vesnice s podobným počtem obyvatel,“ řekl místostarosta Václav Kavan.

Jak on, tak i Ptáček a ještě další čtyři zastupitelé se dostali do vedení obce na kandidátce ČSSD, která tak v minulých volbách v Homoli drtivě zvítězila. „Ale jsme všichni bezpartijní, stejně jako další tři nezávislí. My si tady na žádné politikaření nehrajeme,“ tvrdili svorně.

S nadcházejícími volbami ale tato idyla zřejmě zmizí. Do chodu obce chtějí mluvit noví lidé. Podle obecního úřadu ve Velkém Březně odevzalo kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva Homole celkem sedm subjektů, tři sdružení, Homolsko, Homolsko 2010 a SNK – Alternativa pro Homolsko, a čtyři jednotliví nezávislí kandidáti.

Ucházet se budou o sedm křesel v zastupitelstvu. Až dosud jich bylo devět, současní zastupitelé to ale nyní změnili. Jednak z finančních důvodů a pak jich také prý není tolik potřeba, usoudili, že vše lze zvládnut i v menším počtu.

„Pokud vím, kandidují i někteří mladí, kteří to dosud neměli moc zájem dělat,“ řekl Ptáček, jenž se tentokrát objeví na kandidátce Homolsko 2010.

„Sociální demokracie už nás neoslovila, vůbec zde tentokrát nefiguruje,“ vysvětlil změnu. Pokračovat by chtěl ale ve stejném trendu jako dosud. Z oslovených občanů tomu část fandí, pochvalují si, že se jim v obci dobře žije a nic zásadního jim nechybí.

Jiní jsou ale naopak nespokojeni. „Je tu mrtvo, nic se tady nedělá, nemáme školu, školku ani hřiště pro děti. A zlepšit by se měl také přístup radnice k občanům,“ míní například Daniel Tousche.

Sám se chce o změnu pokusit, dle svých slov bude kandidovat, reprezentuje právě ony mladé. Avšak fandí jim i někteří starší.

„Vadí mi tu prázdné baráky, které nejsou k ničemu. Proč je nenabídnou podnikatelům? Mohly by alespoň přibýt pracovní příležitosti, které tady nejsou. Dám hlas raději těm mladším,“ mínil jeden z nich.

Na radnici nepolitikaříme a táhneme za jeden provaz, pochvaluje si první muž Homole u Panny Ladislav Ptáček

Šetříme! Snížili jsme i počet zastupitelů

Co považujete za největší úspěch ve funkci starosty?
Na začátku svého působení jsme si zpracovali rozvojový dokument obce. Povedlo se nám z něj udělat dost. Především jsme získali státní dotaci 1,5 milionu korun na odstraňování následků větrné kalamity. Kirill nám totiž před několika lety způsobil obrovské škody v obecních lesích, kterých máme 170 hektarů. A díky dotaci jsme velkou část z nich nejen vyčistili, ale i obnovili a omladili. Také jsme zrekonstruovali vozovku do Byňova. Akce nás stála 600 tisíc korun, což při pětimilionovém rozpočtu není žádná maličkost. A podařilo se nám rovněž vyčistit rybník v části Doubravice a opravit zeď našeho hřbitova. To vše beru jako úspěchy celého zastupitelstva, nejenom moje. Jsme tu dobrá parta, spolupráce všech je výborná.

Co naopak vidíte jako největší neúspěch?
Neobnovili jsme další zamýšlené komunikace v Bláhově a v Haslicích, které to také velmi potřebují. Měli jsme vše projektově připravené včetně stavebního povolení, ale nejsou peníze.

Čeho byste ještě chtěl do voleb dosáhnout?
Zahájit rekonstrukci veřejného osvětlení ve Lhotě pod Pannou, které je v dezolátním stavu a připravit projekt rekonstrukce obecních bytových domů, na niž bychom chtěli využít dotace z programu Zelená úsporám. Zatím je akce ve fázi energetického auditu. Bytovky bychom rádi zateplili, vyměnili okna a opravili balkony.

Co je podle vás největším problémem vaší obce a co naopak plusem?
Nevýhodou je velká rozlehlost, celkem 12 kilometrů čtverečních. Chod takové obce je finančně značně náročný. Musíme proto hodně počítat a šetřit, kde se dá. Lidé nám to někdy vyčítají, ale my šetřime i na sobě. Například jsme odložili úpravy obecního úřadu, pro příští volební období jsme snížili také počet zastupitelů z devíti na sedm a snažíme se i o další úspory. Přestali jsme například odebírat sbírky zákonů a další tiskoviny. Plusem je určitě hezké přírodní prostředí, dobré ovzduší a také slušná dopravní dostupnost.

Budete i pro příští volební období kandidovat?
I když jsem se hodně rozmýšlel, kandidovat budu a pokud dostanu důvěru, být dál starostou se bránit nebudu. Ač jsem tady nejdéle sloužící na radnici, už od roku 1974, tak ve funkci starosty jsem nyní první období.

ANKETA: Koho budete v Homoli u Panny volit?

Jaroslava Genzorová

Homole p. P., 56 let

Ještě nejsem pevně rozhodnutá. Současný stav Homole hodnotím dobře.Daniel Tousche

Homole p. P., 34 let

Určitě ne to současné vedení. V obci se pro nás mladé s dětmi nic nedělalo.Bohuslav Rohan

Haslice, 51 let

Mladé kandidáty, kteří by přinesli změnu . Se současným starostou nejsem spokojen.Miloš Effenberger

Byňov, 50 let

Důvěru má u mě určitě současné vedení. Ještě se rozhodnu podle kandidátek.Miroslav Vengr

Byňov, 58 let

Ještě nevím. Už tu byli zástupci některých sdružení a přemlouvali mě, abych jim dal svůj hlas.