A jaké obce jsme už navštívili?
ČTĚTE ZDE!

Dvakrát Sdružení nezávislých kandidátů, KSČM a jeden nezávislý kandidát.

Tak vypadají kandidátní listiny pro podzimní komunální volby v Řehlovicích.

Podobná je ostatně situace v Řehlovicích již dnes. Kromě jedné zástupkyně ODS.

„Když občanští demokraté zjistili, že letos podáváme dvě kandidátky, už tu svou ani nepodávali. Petra Fiklíková letos kandiduje za Sdružení nezávislých kandidátů,“ vysvětlil starosta Řehlovic Josef Macháček mladší.

Kromě zastupitelů bez politické příslušnosti a Petry Fiklíkové (ODS) jsou v nynějším zastupitelstvu obce ještě dva zástupci Komunistické strany Čech a Moravy.

Obec bez politiků

Starosta Macháček ale říká, že o politikaření v zastupitelstvu rozhodně nejde. „Většinou se shodneme. Nikdo z ODS, ani KSČM v obci jako opozice nikdy nevystupoval,“ řekl k politické situaci na obecním úřadu Josef Macháček.

Potvrdila to i Petra Fiklíková, podle které je v současnosti největším problémem obce nedostavěná dálnice.

S tím souhlasí i někteří obyvatelé obce. „Všechna auta nám teď jezdí přímo přes obec, nemají kudy jet jinudy,“ posteskl si jeden z občanů Řehlovic.
Problémy ale pociťují i lidé závislí na hromadné dopravě.

„Autobusů tu jezdí opravdu málo. Kdyby jezdil alespoň jednou za hodinu a tak, aby to někde navazovalo, bylo by to lepší,“ řekla Miroslava Zirhutová.

KAM POJEDEME PŘÍŠTĚ?

Grafika KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010

Starosta pro lidi

Lidé se ale zlobí i na samotného starostu. „Starosta by se měl víc starat o lidi. Když si člověk přijde stěžovat, měl by s tím něco dělat a ne dva roky čekat, až to za něj vyřeší někdo jiný,“ zlobila se Hana Prokopová.

Podobný názor měli i jiní. „Dva roky jsem čekal na lampu u domu, ale marně. Když jde o starostovu rodinu nebo známé, najednou to jde,“ rozčiloval se další z Řehlovických.

Jindřich Rauer, další z obyvatel obce, se s názory starosty také vždy neztotožňuje, uznává ale, že jde možná jen o drobná generační nedorozumění.
„Když byl starostou starší Macháček, rozuměli jsme si lépe,“ řekl Jindřich Rauer. Dodal ale, že mu v obci prakticky nic nechybí.

„Žije se tu rozhodně lépe než ve městě, kde jsem bydlel dřív. Mám tu klid a zahrádku. Co mě ale mrzí, je to, že se dnes mladí neumějí bavit jinak než u piva na diskotéce,“ dodal další z obyvatel Řehlovic.

Rozhovor se starostou Řehlovic Josefem Macháčkem o životě v obci a dalších plánech, které je třeba realizovat

Můj tip: Dálnici dokončí až za 4 roky


Jak dlouho jste starostou Řehlovic? Budete v podzimních volbách znovu kandidovat?
Starostou obce jsem druhé volební období. V dalším období budu kandidovat opět za Sdružení nezávislých kandidátů.

Co je podle vás největším problémem Řehlovic?
Kromě Řehlovic není v žádné místní části splašková kanalizace a v Nových Stadicích a Habří ještě dnes není vodovod. Taktéž kromě Řehlovic a Dubic chybí základní občanská vybavenost, takže občané musí za nákupy dojíždět. S tím se pojí třetí problém, a tou je špatná dopravní obslužnost o víkendech.

A plusem obce?
Naopak plusem jsou myslím vhodné podmínky pro stavbu rodinných domů, což má za důsledek růst počtu obyvatel. Od roku 2002 stoupl o 20 procent. Mladé rodiny u nás najdou místo pro své děti v mateřských školách i v prvním stupni základní školy.

Co považujete za svůj největší dosavadní přínos pro obec?
Myslím, že dobrý pocit mohu mít ze stavu obecních bytů. Naše obec nejde populární cestou zbavování se obecních bytů. V tomto volebním období se nám za pomoci dotace podařilo dostavět 12 bytových jednotek pro rodiny s nižšími příjmy. Taktéž se nám podařilo zlepšit kvalitu bydlení ve starším bytovém domě, kde jsme s pomocí programu Zelená úsporám provedli výměnu oken a dveří a zateplení pláště domu a stropů.

Co byste chtěl do podzimních voleb ještě stihnout?
Obec se pokouší o získání dotace na opravu budovy obecního úřadu v rozsahu výměny oken, zateplení fasády a osazení tepelného čerpadla jako náhrady za elektrické kotle. Doufejme, že do komunálních voleb budeme úspěšní.

V případě, že budete i nadále starostou, co vás čeká v dalším volebním období? Případně na co by se měl připravit váš nástupce?
Pokud výše zmíněná dotace bude obci přiklepnuta, bude mít nový starosta i s celým obecním úřadem starosti s výběrem dodavatele a s vlastní rekonstrukcí. Dále je tu problém s nekonečnou stavbou dálnice D8. Tipuji, že dokončena bude ke konci příštího volebního období, tedy za čtyři roky. Velký dluh ještě máme u našich dětí. Myslím, že bude třeba zhodnotit stav herních prvků pro děti v jednotlivých místních částech obce a investovat do nákupu a osazení nových s vyšší užitnou hodnotou.

ANKETA: Koho budete v Řehlovicích volit?

Ladislav Tajč

Strojník, 52 let

Udělám jim na úřadu pořádnou inventuru, ale ještě nevím, koho budu volit.
Pavel Čermák

Technik, 31 let

Volit půjdu určitě, ale ještě nevím koho. Současné vedení obce mi vyhovuje.
Alena Bondorová

Inv. důchodkyně, 53 let

Volím pana Macháčka, vždycky mi vyšel vstříc. Je to můj bývalý spolužák.
Jindřich Rauer

Podnikatel, 79 let

Ke komunálním volbám určitě půjdu, ale koho budu volit, zatím nevím.Ivana Zecková

Živnostník, 24 let

Zatím nevím, jestli vůbec k volbám půjdu. Uvidím, jak budu mít čas.