„Když se podíváte na lešení, které je kolem muzea, můžete si všimnout, že téměř polovina z těch lidí, kteří se tam pohybují, nepracuje. Takhle se dělá za evropské peníze,“ konstatoval jeden z provozovatelů obchodu ve Vaníčkově ulici, který nechtěl zveřejnit své jméno. Redakce jeho totožnost zná.

„Je celkem jedno, jestli se podíváte dopoledne nebo až kolem čtvrté, pořád je vidět, že se spousta z těch lidí fláká,“ posteskl si obyvatel města nad pracovní morálkou některých dělníků.

Ústečanka Kateřina Procházková se dokonce domnívá, že to byli právě dělníci, kteří zničili pletivo u Smetanových sadů. „Dnes už ale jen těžko poznám, kdo z těch povalujících se individuí pod stromem v parku je dělník a kdo bezdomovec,“ podotkla Ústečanka.

Martina Klierová ze společnosti INSKY, která muzeum opravuje, ale říká, že k ní se žádné stížnosti na pracovníky nedostaly.

„Nemám žádné informace o tom, že by si někdo stěžoval. A to ani od investora stavby,“ sdělila Martina Klierová s tím, že pokud někdo tráví zákonnou pracovní přestávku třeba v parku, je to jeho věc.

A náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha říká, že je zase věcí zhotovitele, kolik lidí na opravy potřebuje. „Pokud musí platit třeba třikrát víc lidí, je to jejich problém,“ sdělil Jan Řeřicha.

Mluvčí Ústí nad Labem Ivana Solničková dodala, že práce na stavbě muzea jsou řízeny a kontrolovány jako na každé jiné podobné stavbě.

„Na stavbě se platí za odvedenou a provedenou práci - neplatí se za „lidi“. A pokud někdo viděl ničení plotu, měl by to oznámit v první řadě policii,“ řekla Ivana Solničková.

A jak to v současnosti s opravami vypadá?

Dle informací z ústeckého magistrátu byla k poslednímu červnu ukončena 1. etapa výstavby, tj. byly provedeny hrubé stavební práce – zejména bourání, odkrývání stropních konstrukcí, nosných částí budovy a zejména staticky poškozených částí s prováděním jejich opravy.

Od července pokračují stavební práce v 2. etapě.

Termín předpokládaného dokončení stavby jako celku je v 3. etapě výstavby, tedy v únoru. Pak bude následovat přestěhování muzea z Bukova, instalace expozic a otevření přibližně 30. června 2011.

ČÍSLO DNE: 418,5
Oprava muzea stojí 396,5 milionu Kč.
Dalších 22 milionů spolykají související práce, náklady se tak vyšplhají na 418,5 milionů.
337,5 milionu KČ šlo z EU.