Centrální obvod není jen bezprostřední centrum krajské metropole. Zahrnuje také čtvrti Klíše, Předlice, Bukov, Všebořice, Skřivánek, sídliště Hornická-Stará, Božtěšice, Habrovice, Hostovice, Skorotice, Strážky a Vaňov.

Na jeho území žije 37 tisíc obyvatel.

„Volby před čtyřmi lety jsme vyhráli s přehledem, získali jsme 13 křesel, tedy bezmála polovinu. A spolu s koaličními partnery pak silnou devatenáctičlennou většinu,“ pochlubil se občanskodemokratický starosta Václav Verner.

Těší ho to o to víc, že jde o jeho poslední volební období. Po dvaceti letech politické činnosti letos končí.

„Nudit se ale určitě nebudu, stále trénuji malé hokejisty Slovanu a hodlám v tom pokračovat dál,“ řekl pětasedmdesátiletý Verner.

Jako svého nástupce by nejraději viděl současného místostarostu Jana Tvrdíka (dříve Alternativa pro Ústí, dnes ODS).

Označil ho za zkušeného, pracovitého, komunikativního a nekonfliktního politika. „Od ODS jsem dostal nabídku loni v květnu, v říjnu jsem pak k nim vstoupil. Vedu obvodní kandidátku a pokud ve volbách uspěji, starostenskou funkci určitě neodmítnu,“ řekl Tvrdík.

Spolu s ODS se ale o místa v zastupitelstvu centrálního obvodu utká ještě dalších 11 politických stran a hnutí. Konkrétně KSČM, SZSP, Alternativa pro občany, ČSSD, Evropská strana důstojného stáří, SZ, Strana pro ekologii a zdraví, VV, TOP 09, Severočeši.cz a Suverenita.

Na kandidátkách se objevují mnohá známá jména. Například Strana Zdraví Sportu Prosperity (SZSP) vsadila na lékaře lidské i zvířecí. Na první místo své kandidátky nominovala Pavla Kacerovského.

Zelení si za lídra zvolili již ostříleného komunálního politika Miroslava Floriana, podobně i komunisté Františka Minárika. A sociální demokracie si za jedničku vybrala ředitele městského muzea Gustava Krova.

Ten za hlavní úkol po volbách považuje diskuzi o kompetencích a financování obvodů, osobně je pro jejich posílení. „Současný stav je neudržitelný,“ řekl. I on poukázal na potřebu jiného, efektivnějšího způsobu úklidu města.

Volají po tom rovněž obyvatelé centrálního obvodu. Právě na nepořádek žehrali nejčastěji. „Chodníky se vůbec nezametají, za chvíli se budeme brodit po kotníky ve špíně.

Tráva se seká sporadicky. Naše dříve úhledná čtvrť se změnila v zanedbanou,“ postěžoval si třeba Jiří Bečvář ze Skřivánku.

Grafika KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010

Poslední měsíce ve funkci tráví starosta ústeckého centrálního obvodu a občanský demokrat Václav Verner

Tisk si na mně neměl co smlsnout

V podzimních komunálních volbách už Václav Verner znovu kandidovat nebude. Letos oslavil pětasedmdesátiny a i když je fyzicky i duševně fit, říká, že je čas skončit. „Příležitost musí dostat mladší,“ tvrdí.

Co považujete za největší úspěch svého působení ve funkci starosty?
Rekonstruované chodníky v naší správě včetně Lidického náměstí a jeho oživení, zvýšení počtu laviček v obvodu, nová parkovací místa, rekonstruovaná dětská hřiště, fontánu ve Vrchlického sadech, prakticky dokončenou privatizaci bytového fondu, opravený zbylý obecní majetek, nejen bytové domy, ale i objekt s obřadní síní v Churchillově ulici či výsadbu nových stromů. A je toho mnohem více. V neposlední řadě považuji za úspěch, že náš městský obvod nebyl po celé volební období prakticky tiskem řešen a ani já jsem nebyl účastníkem žádných „zajímavých kauz“.

Co za největší neúspěch?
Nepovedlo se to, co nezáviselo jenom na nás. Třeba odstranění popelnic a kontejnerů z chodníků, rozšíření možností pro třídění komunálního odpadu, zavedení plynu do Hostovic a Vaňova, zlepšení vzhledu vjezdu do města Pražskou ulicí, změny v činnosti městské policie apod. Neúspěchem rovněž bylo, že jsme jako obvodní starostové nedokázali přesvědčit městské vedení, že starost o čistotu a péče o zeleň ve městě má zůstat na obvodech.

Čeho byste ještě chtěl do voleb dosáhnout?
Například vybudujeme parkovací místa v Návětrné ulici, postavíme nové dětské hřiště na Klíši a zrekonstruujeme chodníky.

Co je podle vás největším problémem vašeho obvodu a co naopak plusem?
Centrální obvod je na očích. Je to přirozené centrum s velkou koncentrací lidí, což s sebou nese i zvýšený nepořádek.

Co svému nástupci vůbec nezávidíte a na co by se měl připravit?
Nezávidím mu očekávanou finanční situaci. Můj nástupce by měl společně s dalšími starosty přimět vedení města, aby se starost o čistotu města a údržba zeleně vrátila zpět na obvody. Měl by také pokračovat v setkáváních s občany, zejména v okrajových částech.

ANKETA: Koho budete v centru Ústí volit?

Marie Prchalová

Důchodce, 64 let


Ještě nevím. Rozhodovat se budu podle jednotlivých kandidátek stran.Hana Marková

Důchodkyně, 62 let


Nejspíš ODS, ale rozhodnu se podle toho, jak budou mít složenou kandidátku.Petr Pouzar

Číšník, 26 let

Já volit nejdu. Politici myslí hlavně na sebe. Je to takové vyjádření názoru na politiku.Vendula Horníčková

Na mateřské, 22 let

Ještě nejsem přesně rozhodnutá, jaké straně dám svůj hlas. K volbám však určitě pů jdu.

Lucie Nohelová

Zdravotnice, 25 let

Netuším. Do voleb zbývá ještě několik týdnů a rozhodnu se podle programů stran.