Turistům zde hrozí obrovské nebezpečí, vůbec by se sem neměli vydávat.

Od včerejška je na to podle Lesů ČR upozorňují varovné cedule a výstražná páska.

„Cesta nejdříve pukla, poté se její spodní část utrhla, sjela dolů a na to se sesypala vrchní část s kameny a stromy,“ vylíčila událost Eva Dlasková, hospodářka nedaleké zahrádkářské osady.

Zahrádkář Petr Brázda ji doplnil, že zejména ti co by šli nebo jeli od Vaňova, by se dostali do pasti. Sestoupit k Labi nelze kvůli oplocení osady a přes rokli není cesta, jen závaly se spoustou bahna, které by je tam mohly pohřbít.

Velké problémy to způsobuje také zahrádkářům, kteří stezku využívali jako přístup na své zahrady.

Starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý řekl, že záležitost se řeší, ale komplikují ji nevyjasněné majetkové vztahy. „Podle katastrálního úřadu spadlý úsek patří Lesům ČR, ty to ale zpochybňují. Naše to však není, my s tím nic dělat nemůžeme. Čekáme na jejich zprávu,“ uvedl.

Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR, připustil, že sesunutá cesta s pozemkem pod ní je skutečně v jejich správě, i když ji sami neužívají, ani nepotřebují. Pozemek nad ní je ale podle něj na Lesy jen napsán. Řekl, že jde o nedořešený případ majetku města Ústí a obce Dolní Zálezly.

„V průběhu kontroly na místě bylo konstatováno, že sesuv je nejen na naší části, ale také jiných vlastníků,“ uvedl Boublík. Přesto podle něj lesníci nechali instalovat cedule se zákazem vstupu a přístup k nebezpečné části stezky omezili také výstražnou páskou..

Další postup určí 2. září statik. „Opravu nyní nelze provést nejen pro nestabilitu sesuvu, ale také proto, že je lokalita nepřístupná pro techniku,“ dodal mluvčí Lesů ČR.

NAPSALI NÁM:

Posílám Vám informaci o sesuvu půdy na cyklostezce z Dolních Zálezel do Vaňova. Stalo se po vydatných deštích v sobotu 7. 8. 2010
kolem 14.00 hodiny.

Nejdříve praskla-pukla cesta (jako při zemětřesení), a poté se utrhla spodní část v délce cca 50 m, sjela do rokle, a na to se sesypala vrchní část s kameny a stromy. Jen doufám, že v tu dobu nikdo po cestě nešel, protože by byl nadobro pohřbený pod nánosem zeminy.

Je to katastrofa, kterou zřejmě nezpůsobily pouze deště. Obyvatelé Zálezel a chataři vyřezávali stromy (živé, né suché) pod i nad cestou na topení. Narušili tak kořeny, které držely svah. V posledním deštivém týdnu si dokonce jeden pán ze Zálezel se speciálně upraveným traktůrkem jezdil pro těžké dřevo až do lesa za naší osadu!

Informovali jsme pana starostu z Dolních Zálezel o této katastrofě, aby zajistil rozšíření této zprávy a turisté této lokalitě vyhnuli.

Zejména ti co přijíždí od Vaňova, se dostanou do "pasti". Sestoupit k Labi jim brání naše oplocená osada a přes rokli není cesta, jen nebezpečná hromada kamenů a bahna. Opakuji: průchod je tu nemožný a hlavně nebezpečný!!!

I my řešíme obrovský problém, jak se na naše zahrady dostat. Z naší osady Teplá stráň mělo asi 12 zahrádkářů přístup na pozemek pouze
po této cyklostezce.

Jsme touto situací zdrceni, je nám jasné, že se těžká technika do této oblasti nikdy nedostane, nehledě na obrovské finanční náklady…

Na zahrady se dosaneme pouze od spoda po společných cestách, jen doufám, že jsou všechny průchodné!

Ti co budou potřebovat klíče od branky u pana Procházky, se mohou obrátit na mne, jsou již připravené. Zajistíme i klíče od branky z vedlejší chatové kolonie, to pro ty, kteří jezdí pouze vlakem.

Eva Dlasková, hospodářská zahrádkářské osady