Srpnové povodně napáchaly v kraji škody za 1,5 miliardy korun, třetina této částky na krajském majetku, hlavně na mostech. Stát poskytne maximálně polovinu, a tak bude potřeba v krajském rozpočtu najít přes čtvrt miliardy.

Hejtmanka zatím neřekla, kde je kraj ušetří.

Zrušení stavu nebezpečí mimo jiné znamená, že starostové postižených obcí musejí do týdne odhadnout škody a začít je uplatňovat.

"Odhady od starostů se nám scházejí jen pomalu, ale došli jsme k názoru, že zrušení krizového štábu a stavu nebezpečí k sobotní půlnoci nic nebrání," řekla novinářům Vaňhová. Povodně postihly 7. a 8. srpna především Děčínsko.

Zatímco poničené mosty a silnice se postupně opravují a uzavřených je už jen šest komunikací, největší problém nyní podle krizového štábu způsobuje zásobování pitnou vodou.

"Ještě 310 studní se bude muset sanovat a projít hygienickým vyšetřením. Do té doby bude zajištěno zásobování cisternami," uvedla Vaňhová.

V místech postižených velkou vodou pomáhají lidem i vojáci.

"To, že končí stav nebezpečí, pro odchod armády nic neznamená. V pátek ukončí činnost jen jeden ženijní prapor a ještě se dostaví mosty v Jetřichovicích a Horní Heřmanicích," uvedl plukovník generálního štábu Rostislav Domorák.

Dále budou fungovat i hasičské sklady humanitární pomoci.

Ústecký kraj založil Konto povodně!

Ústecký kraj - Nově mohou dárci posílat příspěvky na Konto povodně. Nechala ho zřídit Česká spořitelna.

Do veřejné sbírky, jejíž výtěžek bude použit na odstraňování povodňových škod, mohou finančním darem přispět občané nebo podniky, ale také další potenciální dárci.

Peníze je možné na účet 22229922/0800 posílat nejpozději do konce října.

Finanční dary do rozpočtu Ústeckého kraje na odstraňování škod z povodní na území Děčínska je možné také předávat v pokladně krajského úřadu.
O povodni v Povrlech jsme INFORMOVALI ZDE

DALŠÍ FOTOGALERIE MÁME Z TĚCHTO MÍST:

Povodně v Leštině na Ústecku ZDE

Povodně a sesuv opěrné zdi v Brné ZDE

Povodně na Velkobřezensku zde

Povodně na Libouchecku ZDE

Povodně ve Vaňově ZDE

Povodně v Neštěmicích ZDE

Zatopený objekt ústecké Spolchemie ZDE