Za sebou splněné všechny povinnosti a před sebou vidinu klidného spánku. A ejhle!

Odkryjete peřinu a přímo v posteli máte nezvaného hosta – pavouka. A navíc jedovatého!

„Byl to šok. Takhle velkého pavouka jsem ještě neviděla,“ řekla Kateřina Ortcigrová z Dubí. Celou noc nespala.

„Zabalila jsem pavouka do prostěradla a s manželem jsme ho odnesli na zahradu. Pak nám to nedalo a na internetu jsme zjišťovali zda se nejedná o jedovatou zápřednici. Vrátili jsme se na zahradu a odchytli ho do zavírací sklenice. Báli jsme se, aby nám nebo někomu jinému neublížil,“ řekla.

Podle zoologa z teplického regionálního muzea Bohuslava Bočka se na 99 procent jedná o zápřednici jedovatou. Pavouka jsme mu přivezli k prozkoumání.

„Je to samička. Doporučuji takové živočichy nehladit a nemazlit se s nimi. Vzít na lopatu, dát do uzavíratelné sklenice a vypustit na louce za domem,“ říká zoolog Bohuslav Boček.

Co když nás kousne, budeme mít zdravotní potíže?

Odborníci upozorňují, že pavouk není smrtelně jedovatý. Nebezpečný by mohl být pro malé dítě, alergika, či osoby mající problémy s tlakem.
Následky kousnutí, kterými může být brnění, nevolnost a otoky, většinou do 24 hodin samy odezní.

Reakce organismu bývají individuální. Například ve Štětí tento týden samička zápřednice jedovaté kousla do prstu muže, u kterého následně došlo k úplnému znecitlivění horní končetiny.

V Dubí to takhle daleko nedošlo

Kateřina Ortcigrová zachovala chladnou hlavu. Ale přiznala, že se bála.
„Raději jsem po celém domě všechno prohlédla, odtáhla skříně, vyklepala deky a umyla podlahy Savem.“

Zarazilo ji, že když volala hasičům či na krajskou hygienu, nikdo jí nebyl ochoten pomoc identifikovat neznámého živočicha a upozornit ji na rizika.
„Až od Deníku jsem zjistila o jakého pavouka se skutečně jedná a jaká nebezpeční hrozí,“ dodala Kateřina Ortcigrová z Dubí, která našla samičku zápřednice jedovaté v posteli.

Zoolog z muzea radí, co s pavoukem udělat
Zoolog Bohuslav Boček z Regionálního muzea v Teplicích odpovídal:

Podařilo se vám nalezený exemplář pavouka identifikovat?
Zatím si nejsme úplně jisti, protože nemáme k dispozici dostatek srovnávacího materiálu ani příslušné literatury. Dle mého názoru se ale s největší pravděpodobností skutečně jedná o samičku zápřednice jedovaté.

Jak bychom si jako případní nálezci měli počínat?
Rozhodně je lepší přistupovat k nálezu z té horší varianty - tedy považovat pavouka za jedovatého a potenciálně nebezpečného. Není dobré zbytečně riskovat a na exemplář sahat. Spíše ho umístíme do nádobky a na vhodném místě vypustíme zpět do přírody. Kvůli jeho možné zákonné ochraně se ho zbavíme, aniž bychom ho poranili či dokonce usmrtili.

Dá se očekávat, že se k nám v budoucnu přistěhují i další exotické druhy hmyzu?
Zcela určitě u nás můžeme výskyt i dalších exotičtějších druhů očekávat. Zejména kvůli globálním změnám klimatu nalezne řada z nich vhodné podmínky i v našem prostředí.

Děkujeme za rozhovor

Zápřednici tedy „nehlídá“ ani Krajská hygienická stanice (KHS), ani Krajská veterinární správa. „Bylo by to jako hlídat každé bodnutí včely nebo komára,“ řekl s nadsázkou ředitel ústecké KHS Josef Trmal.

Nejjedovatější

Zápřednice jedovatá má délku těla až 1,5 cm a je jedním z nejjedovatějších pavouků v Česku.
Jeho kousnutí působí bolest, někdy může být spojené s horečkou, pocity úzkosti a chvilkovým ochrnutím okolo místa pokousání.
Zdroj: Wikipedia

Zápřednice jedovatá se v Česku poprvé objevila v roce 1859, poté ji odborníci vzácně nacházeli na jižní Moravě.
Dnes se hojně vyskytuje i na Nymbursku a Pardubicku.
Podobně jako v Česku se do severnějších oblastí šíří i v sousedním Německu.
Žádný případ, kdy by kousnutí tohoto druhu pavouka bylo smrtelné, zatím nebyl zaznamenán.