Ve fotogalerii se navíc můžete podívat, kde se nové pivo bude vařit!

Rychťák, Ústecký mls, Vojtěch či Klášterní mok. Tak se může jmenovat pivo, které v centru Ústí začne vařit a od 9. října i nabízet hostům minipivovar s hotelem Na Rychtě.

Anebo také úplně jinak, potenciálních názvů jsou stovky.

Ústečané a mezi nimi i čtenáři Ústeckého deníku totiž hojně využili nabídky, aby si nové ústecké pivo pojmenovali sami. Do soutěže budoucímu výrobci zaslali 625 návrhů. I když se jich řada opakovala, nejčastěji Ústecký Rychtář pětadevadesátkrát, a pár jich pořadatelé vyřadili, stejně jich k posouzení zůstalo úctyhodných 249.

„Vyškrtli jsme ty, o nichž víme, že je už používá nějaký jiný pivovar, například Konšel. Dále cizí názvy, které nechceme, protože jsme česká hospoda a ty, které připomínaly ústecký Zlatopramen, jako Zlaťák či Zlatovar,“ vysvětlil redukci majitel Rychty Martin Prachař.

V úvahu nebrali ani vulgarismy, kterých prý ale bylo minimum. Neprošel také bezesporu originální „Pij“. „Sice se nám moc líbil, psané to vypadá i dobře, ale vyslovované už míň,“ smál se Prachař.

Seznamem čítajícím dvě a půl stovky návrhů se teď probírá osmičlenná komise, v níž nechybí ani zástupce Deníku. Do týdne jej ve dvou kolech musí zredukovat maximálně na třicet potenciálních jmen.

S nimi pak příští pondělí pojede Prachař na Úřad průmyslového vlastnictví ke schválení. Proč s tolika? „Může se stát, že některé nebude možné zaregistrovat, protože už je má zaregistrované někdo jiný,“ vysvětlil.

INFORMOVALI JSME VÁS ZDE: V centru Ústí se otevře pivovar!

ČÍSLO DNE: 625
Tolik návrhů od 494 lidí dorazilo do soutěže o název nového ústeckého piva.
Jasno o vítězném jméně by mělo být do 7 dnů.
Jeho autor pak bude moci vypít 1 000 piv se svým jménem zdarma.

Dosud bezejmenné pivo bude Na Rychtě vařit přímo mezi hosty sládek Jaroslav Rottenborn, významná osobnost pivovarnictví Ústecka.

V pivovarech v Krásném a Velkém Březně působil bez dvou let plné půlstoletí a je pevně spjat s místními pivy Zlatopramenem i Březňákem.
I on bude spolurozhodovat o názvu nového ústeckého piva. „Zatím favorita ještě nemám. Líbí se mi třeba Ústecký lev, ale i jiné,“ řekl Rottenborn.

Ani archivář Vladimír Kaiser, další člen komise, dosud rozhodnut není. „Název by měl být použitelný napořád, neměl by být dlouhý. A nesmí mu také chybět logika,“ nastínil Kaiser, čím se on bude při výběru řídit.

Nejúspěšnější názvy budou známy již příští týden, podnik je ale zatím nezveřejní. To chce nechat jako překvapení na říjnové slavnostní otevření. Jejich autoři si také při této příležitosti budou moci začít čerpat svoji odměnu, která pro vítěze činí 1 tisíc, pro druhého 500 a třetího 250 piv zdarma.

První várku nového piva, zkušební, která ale bohužel pro pivaře skončí v kanalizaci, uvaří sládek už tento týden. Jednak je podle něj třeba zařízení prověřit a pak také před rozjezdem naostro musí získat tu správnou patinu.