Kraje si připomínají 10. výročí od svého vzniku. Ten Ústecký jako svůj největší podnik k jubileu chystá anketu Akce desetiletí Ústeckého kraje (ADÚK).

„Nemůžeme pořádat nějaké velké oslavy. Peníze dáme tam, kde chybějí. Po povodních je potřeba opravit komunikace, do postižených obcí směřovat humanitární pomoc. Proto připomenutí vzniku Ústeckého kraje nebude tak velké, jako v jiných krajích,“ vysvětlila hejtmanka Jana Vaňhová.

Dodala, že podle průzkumu agentury STEM vidí vznik krajů jako pozitivní každý druhý občan.

Anketa má podle Jany Vaňhové pomoci vyzdvihnout nejlepší projekty, které byly v uplynulých deseti letech realizovány na území kraje. Nejlepšími akcemi může být například rekonstrukce školy, výstavba cyklostezky, ale také zakoupení vybavení do nemocnic nebo motivační programy pro vybrané středoškolské obory.

„Chceme, aby nám veřejnost pomohla vybrat a ocenit nejlepší projekty, které kraj financoval nebo se na nich alespoň finančně podílel,“ uvedla hejtmanka. Ústecký kraj připravuje speciální vydání krajského magazínu, ve kterém budou popsány všechny nominované projekty.

Anketa Akce desetiletí Ústeckého kraje:

Anketa má pomoci vyzdvihnout nejlepší projekty, které byly v uplynulých deseti letech realizovány na území kraje.

Nejlepšími akcemi může být například rekonstrukce školy, výstavba cyklostezky, ale také zakoupení vybavení do nemocnic nebo motivační programy pro vybrané středoškolské obory.

Starostové, primátoři všech bývalých okresů, hejtmanka a její náměstci vyberou celkem 20 akcí, o nichž pak hlasování proběhne.

Hlasování na internetu i poštou začne 30. září, do schránek lidem přijde k anketě speciální magazín.

29. října bude hlasování ukončeno.
12. listopadu – v den narozenin kraje – budou oznámeny výsledky a vyhlášen absolutní vítěz.

A kdo bude do ankety akce nominovat? Dvacítku projektů, pro něž veřejnost může hlasovat od 30. září až do 29. října 2010, vyberou zástupci okresů i kraje.

„V tuto chvíli jsem již dopisem oslovila starosty a primátory všech bývalých okresů, aby nominovali dva projekty, které budou reprezentovat jejich spádovou oblast v celokrajském hlasování,“ informovala Jana Vaňhová.

O dalších šest do celkových dvaceti doplní nominace hejtmanky kraje a jejích náměstků. O podaných nominacích jednotlivých okresů bude Ústecký kraj průběžně informovat na svých webových stránkách. Určitě bude zajímavé sledovat, s čím starostové a primátoři přijdou.

Například jako jistý tip pro Litoměřice lze už nyní vidět loni v prosinci otevřený labský Most generála Chábery. V Děčíně by to mohla být cyklostezka Vídeň – Hamburk dokončená v květnu 2008 v úseku Prostřední Žleb, nádraží, Čertova Voda.

V Žatci stavba stavba Chrámu chmele a piva s investicí 245 milionu korun. V Chomutově zase vzniká v bývalých kasárnách obří zóna pro sportovní a volnočasové aktivity… Ale nepředbíhejme.

O vítězi ankety ADÚK rozhodne absolutní počet obdržených hlasů. Hlasovat bude možné od 30. září na internetových stránkách Ústeckého kraje www.kr-ustecky.cz, občané ale budou mít šanci posílat své hlasy i poštou.

Každý má možnost odevzdat jeden hlasovací lístek s pořadím prvních tří projektů z nominované dvacítky. Ti, kdo se ankety zúčastní, nemusejí přijít zkrátka. Všechny platné lístky totiž budou zařazeny do slosování o pět balíčků regionálních výrobků.