Je to tady. Atrium ústeckého magistrátu už zítra slavnostně otevírá. Dělníci z Komastavu DS totiž stihli práce provést s předstihem o asi měsíc a půl.

Městský mluvčí Milan Knotek uvedl, že samotný akt zkušebního otevření je naplánovaný na jedenáctou hodinu. „Program ale začíná už v devět,“ dodal.
Ústečané se už hlavně těší, že konečně skončí rozsáhlá omezení pohybu po atriu.

„Za ty peníze by to mělo nějak vypadat. Nebudu to ale hodnotit, dokud se tam nepodívám,“ řekl Leo Špaček. Rekonstrukce stála 35 milionů korun.

Naopak, opozice v zastupitelstvu zvědavá na upravené atrium není. Například Jaroslav Kubín se dal slyšet, že na slavnostní otevření ani nepůjde. „To jsou peníze utracené bez rozmyslu, byť z EU. Jsou tu potřebnější věci, nad kterými se nikdo nepozastavuje.“

Mimo kultury bude zítra k vidění třeba pódium, umístěné nad bazénem, nové vodotrysky po jeho stranách, osmnáct stromů, keře, záhony podél budovy, dlažba i socha z Masarykovy ulice, nové lavičky. Úplnou novinkou je zvonice, jež kolemjdoucím už oznamuje přesný čas. To vše v noci nasvíceno světlomety.

Hlavně tu ovšem, podle Jana Řeřichy, náměstka ústeckého primátora, přibylo prostoru. „Chtěli jsme, aby atrium žilo. Je tedy předěláno tak, aby se tu mohly pořádat kulturní akce, ale třeba i vánoční trhy. Záleží samozřejmě na lidech, jak ho budou využívat. Ať už různé agentury nebo třeba neziskovky,“ popsal to Řeřicha.

O atrium už ostatně projevili zájem pořadatelé festivalu Barevná planeta. Svou uzavřeností atrium nabízí i lepší akustické podmínky. Budova magistrátu zároveň odstíní i nadměrný hluk.

Někteří Ústečaci se ovšem ptají, kam zmizela původní fontána z míst, kde je teď pódium. „Původní fontána je demontována, uložena na pozemku města,“ vysvětloval dál Řeřicha.

„Hledáme pro ni jiné místo. Původně jsme ji tedy chtěli dát do atria právě dokončovaného domovu pro seniory na Bukově, ale ona je příliš velká. Uplatnění se pro ni ale určitě najde,“ dodal Řeřicha.

Program slavnostního otevření:
09:00 – Mini band pro nejmenší
11:00 – Slavnostní otevření: Jolana Smyčková, Basta Cheerleaders, Marverci, doboví válečníci
13:00 – Derby duo
14:00 – Paradox
16:00 – Dalton Brothers
17:00 – Saloon Žďárek

Další zvláštností, která je patrná u vchodu na radnici centrálního obvodu, je předpřipravený prostor pro výtah z podzemních garáží pod budovou. Tím má být docíleno bezbariérového přístupu na úřad. Zatím je tu ovšem jen prázdné vyvýšené místo.

Rekonstrukce přišla na zhruba 35,5 milionu korun, financováno z evropských dotací v rámci integrovaného plánu rozvoje města, tedy IPRM. Ústí zaplatilo jen 7,5 procenta celkové sumy. Souběžně s touto investicí město ještě bude modernizovat zasedací místnost zastupitelstva.

Jedna rekonstrukce končí, druhá v září začíná. Dělníci budou měnit dlažbu před magistrátem. Ovšem po částech, a tedy by to nemělo obtěžovat chodce víc, než je to nezbytně nutné.

Následovat bude pokládání zámkové dlažby podél domů ve Velké Hradební ve směru od Raiffeisenbank na Lidické náměstí. Má tu nahradit zcela chybějící chodník a ten bude také dostatečně široký.