Vaňovský přístav nám kazí vzduch. Je tam hlučno. Někdy si ani nemůžeme vyvětrat. To jsou stížnosti lidí nejen přímo z Vaňova. Dokonce i z druhého břehu řeky.

„Veřejný přístav ve Vaňově práší tak, že v tom krásném labském údolí musíme na druhé straně řeky zavřít okna, aby nás neznámý prach nepálil v nose a v očích,“ popisuje jeden z obyvatel Brné, jehož jméno má redakce Deníku k dispozici.

Proti přístavu se ovšem nevole zvedla už několikrát a dokonce kvůli němu vznikla i petice, jíž podepsala asi tisícovka lidí.

Naposledy si místní lidé z Vaňova stěžovali na hluk, jež je obtěžoval během rekonstrukce areálu. Od loňského září tu totiž Ředitelství vodních cest modernizovalo přístavní zeď a takzvanou překladní hranu.

Jak vysvětlil Václav Straka, mluvčí ŘSD, stavba za 136,5 milionu korun už ovšem jde do finále. „Měli bychom být hotovi během pár dní,“ sdělil Ústeckému deníku.

Překladní hrana pak má umožnit navýšení objemu překládky jak kontejnerů a nadměrných nákladů, tak zemědělských substrátů a sypkých materiálů.
Jenže právě sypké materiály jsou oním kamenem úrazu. „Pokud je prašnost ze stavby, tak to samozřejmě bude vyřešeno s jejím dokončením. Pokud z nakládky, musí se místní lidé obrátit na provozovatele,“ podotkl Straka.

Vaňovský přístav provozuje společnost PHL Luna. Václav Myslivec z této firmy slíbil, že proti vysoké prašnosti připravují opatření. „Bude se stavět nový areál, zahájení prací plánujeme ještě letos, dokončení zhruba v průběhu jednoho roku.“

Ředitelství vodních cest coby státní podnik pouze investuje do rozvoje infrastruktury. Modernizace přístavu, který je podle zákona o vodních cestách a plavebním provozu přístavem veřejným, má dát dopravcům nové možnosti při vykládce a nakládce zboží i větší bezpečnost lodí v případě povodní.