Do města v pondělí 20. září dorazí výstava My jsme to nevzdali, která na příbězích jednotlivců ilustruje pohnuté české dějiny 20. století.

Výstava měla premiéru loni na podzim v Praze a v Ústí představí novou strukturu, sestávající z 27 věží se čtvercovou podstavou, na nichž jsou umístěny fotografie a příběhy jednotlivých svědků. Jedna z nich bude věnována i odbojářům, kteří se právě v Ústí narodili anebo později žili.

Za projektem stojí občanské sdružení Post Bellum, které na sebe v posledních letech upozornilo mimo jiné rozhlasovým cyklem Příběhy 20. století.

„Výstava nemá za úkol zdůrazňovat hrdinství, ale klást otázky a nacházet nové úhly pohledu na zaběhlý výklad historie. Lidský příběh je úplně něco jiného než letopočty a statistiky z dějepisu,“ řekl novinářům ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Obava ze spojení s aktuální politikou ovlivnila i program výstavy, která měla být původně dvoutýdenní a protáhnout se až do října. Politické emoce ovšem výstava i tak vyvolává.

„Snažili jsme se dát dohromady demokratickou politickou scénu, abychom ukázali, jak se tu křivila záda,“ prohlásil primátor Jan Kubata (ODS). Na vysvětlenou dodal, že odpor proti výstavě pociťuje především ze strany KSČM a Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Město nakonec výstavu podpořilo 50 000 korun, zbytek z 231tisícového rozpočtu pokrývají granty a sponzoři.

Výstava je rozdělena do různých epoch od roku 1938 až po rok 1989. Celkem 104 panelů s fotografiemi a příběhy bude tvořit věže čtvercového půdorysu o výšce 3 až 5 metrů. Jedna věž by měla být zasvěcena ústeckým rodákům a občanům, například pilotovi 312. stíhací perutě britské RAF Otto Hanzlíčkovi nebo protikomunistickému odbojáři Františku Zajíčkovi.

Pětice ústeckých osobností přesto působí poněkud skromně. „Otázka, zda je tu dost hrdinů, je zajímavá. Určitě bychom našli víc lidí, než máme panelů, nebylo možné přidat víc než jeden tubus,“ řekl ústecký poslanec Petr Gandalovič (ODS), který byl jedním z iniciátorů ústecké expozice.