Celorepublikové sbírce Světluška, která podporuje aktivity nevidomých, pomáhaly včera v ústeckých ulicích desítky studentů středních škol.

Podle našich vlastních zkušeností Ústečané do sbírky většinou ochotně přispívali. Odznak za 30, svítící náramek za 50 či kovový přívěšek ještě o 20 korun dražší si kupovali. Peníze pak „končily“ v zapečetěných kasičkách, studenti v tričkách Světluška, s tykadélky a křidélky ale bohužel nerozměňovali.

Stop: ochranka

Benefiční sbírka však „narazila“ u úředníků ústeckého magistrátu, respektive u jejich vedení a ochranky. Takovou včera měli zkušenost dva ústečtí studenti.

„Když jsme přišli dopoledne na magistrát, zeptali jsme se na recepci, jestli jim nebude vadit, když požádáme o příspěvek na nevidomé také úředníky,“ popsala „zážitek“ Klára Berounská, studentka Obchodní akademie na Střekově.

„Dozvěděli jsme se, že nemůžeme,“ dodal Jan Soukup, spolužák dívky. Studenti tedy na ženu z ochranky úřadu udělali „smutné oči“ a zeptali se, zda není nějaká šance to změnit.

„Měli jsme trička i kasičku, říkali jsme si, že nás nakonec pustí. Že úředníci rádi pomohou, vždyť jsou taky jen lidé. Ale bohužel,“ byl hodně zklamaný student.

„Paní z ochranky někam zavolala a ptala se. Hned ale řekla, že by nás sama pustit nechtěla, že bychom se po budově jen toulali. Navíc jí to ani nadřízení nedovolili. Tak jsme to vzdali,“ posmutněla Klára Berounská.

„S tajemníkem ústeckého magistrátu Leošem Nerglem o této věci nikdo nemluvil,“ zdůraznila včera Ivana Solničková, mluvčí ústecké radnice.

„Přesto v budově magistrátu platí, že aktivity spojené s jakoukoliv nabídkou v pracovní době jsou nepřípustné. Úředník má v pracovní době pracovat, věnovat se klientům z řad občanů,“ dodala mluvčí.

Jaký to byl pro ně rozdíl oproti radnici Severní Terasy! „Tam se na nás usmívali, zvali nás dál. Samozřejmě na dobrou věc i přispívali,“ pochvaloval si Jan Soukup. „A tady u vás, v redakci Ústeckém deníku, přispěli všichni zaměstnanci, kteří mohli,“ smál se.

Pár studentů zavítal také na ústecký Úřad práce. „Odtud nás vyhodili okamžitě, ani nic nechtěli vědět,“ ohlédla se Klára Berounská. Podobně „drsný“ byl podle ní i člen ochranky u prodejny Kaufland.

„Tam jsme ani nešli dovnitř – a už s námi měl problém. Vyběhl k nám a když jsme mu ukázali potvrzení, řekl, že to nestačí. Prý měli zavolat z naší školy,“ svěřil se se svými zážitky její spolužák.

Do ulic města pár moc nešel. V nich prý měl menší šanci, v centru Ústí už bylo Světlušek hodně. „Ale navštívili jsme Gymnázium v Jateční, kde nám ochotně vyšli vstříc. Hodně přispívali,“ shodli se studenti z Obchodní akademie na Střekově.

„Oba jsme pro takovou sbírku dělali poprvé, jsou to fajn – ale i nepříjemné - zážitky. Když nás zase ve škole osloví, že potřebují pomoci s další sbírkou, třeba s Kuřetem, půjdeme. Tedy pokud se nám to nebude krýt se státní maturitou, která nás brzo čeká,“ prozradila studentka Klára Berounská.

„Sbírka Světluška je známá i díky Anetě Langerové. Není důvod jí nevěřit a nepomoci,“ dodal Jan Soukup. „Během roku je hromada sbírek. Některým nevěřím – připadají mi divné, nedůvěryhodné. Ale Světluška pomáhá nevidomým a je celorepubliková – tak proč jí nepomoci. Ti lidé to potřebují,“ dodala Klára Berounská.