Trmice byly dříve součástí Ústí nad Labem, ale opětovně se osamostatnily po listopadovém převratu. Dnes mají zhruba 3 tisíce obyvatel.

Starostkou města je Jana Oubrechtová, která kandidovala za nezávislé. „Je tu celá řada patriotů, včetně mě, kterým záleží na samostatnosti Trmic,“ popisovala situaci Oubrechtová.

Jedničkou ODS v Trmicích, která zde před čtyřmi lety jasně vyhrála volby, bude Tomáš Kraus. „Starostku hodnotím jako velmi slabou. Je to slušná a kultivovaná dáma, ale na výkon funkce nestačí, což ukazovala během celého volebního období,“ myslí si Kraus.

Problém vedení města je podle něj v tom, že žádné vedení nemá. „Z rady města jsme demokraticky a kultivovaně odešli,“ dodal ředitel dopravního podniku.

Nepřehledná situace

Na zdejší radnici totiž panuje svým způsobem kuriózní situace. V průběhu 4 let se totiž počet členů opozice různě měnil.

V říjnu loňského roku pak v radě města získala opozice většinu hlasů a její členové včetně místostarosty Karla Hainze (ODS), podali rezignaci na své funkce a odstoupili z rady. „Starostku jsme vyzývali, aby radu rekonstruovala, což se nestalo,“ dodal k tomu Kraus.

Takže už zhruba rok nemají Trmice městskou radu a ani místostarostu. Většinu záležitostí musí řešit zastupitelstvo. Nejvýraznějším zástupcem opozice je právě Kraus (ODS).

Trmice se potýkají s celou řadou problémů. Ať už bezpečnost na ulicích nebo veřejný pořádek. Některé trable pak pramení i z konfliktů se zdejším početně zastoupeným romským etnikem. Další kapitola sama pro sebe je dodnes nevyřešená situace s průmyslovým lihovarem.

Kauza okolo zápachu lihovaru se zpolitizovala a zřejmě bude pro mnohé divokou kartou v předvolebním boji. V komunálu zde totiž kandiduje deset politických subjektů, mezi nimi i jeden s názvem Sdružení proti zápachu z lihovaru.

Volební zmocněnkyní sdružení je Jitka Kučerová. „Jediným důvodem vzniku je zamezit zápachu z lihovaru. Chceme k tomu využít všech zákonných prostředků, ale také jednání s vedením lihovaru o nákupu dalších technologií v cizině,“ řekla.

Co na to místní lidé? Ti nadávají na ledasco. Lihovar, Romy, nevzhlednost ulic. „To jsem zvědavá, kdo s tím dokáže pohnout,“ řekla o tom třeba Andrea Nováková. „Ale řekla bych, že už asi nikdo.“

Nejvýraznější je pak v Trmicích průmyslová a obchodní zóna i dobrá poloha u dálnice. Přičemž problém nedostavěné dálnice D8 se centra Trmic nedotýká, avšak větší dopravní zatížení, hlavně nákladními auty, je patrné v přilehlém Koštově.

Poloha město Trmice předurčuje expandovat co do rozvoje právě v průmyslové oblasti, pokud to ovšem místní politici vezmou za správný konec a povolování výstavby si s firmami dojednají nějaké benefity. I toto téma se zdejších komunálních voleb zřetelně dotkne, minimálně ve vztahu ke zmiňovanému lihovaru.

Naše problémy? Lihovar a vandalismus

Co považujete za největší úspěch svého působení ve funkci starostky?
K hlavním úspěchům patří oprava budovy trmické základní školy, která byla financována za pomoci dotace z Operačního programu pro Životní prostředí. Dále jsme získali užitečné dotace z programu Prevence kriminality a také díky dalším dotačním prostředkům bylo pěkně zrekonstruováno víceúčelové hřiště v Koštově. Zde jsme také z vlastních zdrojů vybudovali nový chodník. V Trmicích také vzniklo moderní centrum pro seniory, které se úspěšně rozrůstá. V současné době se nám také podařilo úspěšně dokončit 1. etapu rekonstrukce mateřské školy v Trmicích.

Co naopak považujete za svůj největší neúspěch?
Přestože mají Trmice skutečně velké možnosti pro rozvoj bydlení, nepodařilo se mi v současném městském zastupitelstvu prosadit novou výstavbu rodinných domů včetně k tomu potřebné infrastruktury.

Čeho byste ještě chtěla do voleb určitě dosáhnout?
Do konce volebního období bych určitě ještě ráda zahájila 2. etapu rekonstrukce mateřské školky, při které má být dokončena výměna oken, spolu s tím bude provedeno zateplení střechy i celé školní budovy. Dále se snažím získat dotaci na obnovu víceúčelového hřiště před naší základní školou.

Co je podle vašeho názoru největším problémem Trmic a co je naopak zase největším plusem tohoto města?
Problémem Trmic je v současné době určitě průmyslový lihovar. Často se také nepříjemně potýkáme s vandalismem a řešíme problémy s nepřizpůsobivými občany. Výhodou Trmic je blízkost dálnice D8, dobrá obchodní síť, čistota města a hezká krajina. Plusem je i to, že město není zadluženo a pro další rozvoj má i finanční rezervu.

Budete i v příštím volebním období kandidovat a ucházet se o funkci starostky?
Do příštího volebního období kandiduji do zastupitelstva města za hnutí „Starostové a nezávislí“. Jak všechno dopadne, o tom rozhodnou voliči.

Anketa: Koho budete v Trmicích volit?
(ptal se Janni Vorlíček, fotografoval Petr Sochůrek)

close zoom_in
Lenka Blažková
Nezaměstnaná, 33 let
To nevím. Ale vadí mi zápach z lihovaru, i když nejsem těhotná, tak je mi z toho zle.

close zoom_in
Iveta Pomichalová
V důchodu, 44 let

Určitě budu volit Stranu zelených kvůli tomu příšernému smradu, co je tady.

close zoom_in
Ladislava Hepová
Kuchařka, 40 let

Budu volit SZSP, protože ta strana mi přijde taková normální, což je super.

close zoom_in
Martina Volemanová
Účetní, 39 let

Já budu volit Občanskou demokratickou stranu, protože jsem jejím členem.

close zoom_in
Rozálie Fedáková
Pradlena, 41 let

Sice jsem už viděla všechny kandidátky, ale stále ještě nejsem rozhodnutá.