Během studií začal psát knihy a dnes mu je vydává slavný spisovatel Jiří Švejda. Je nejlepším tenistou v Ústí a jediným tenistou, který píše básně. Stále ještě nevíte, kdo je ten tenisový spisovatel? Jmenuje se Jakub Praibiš.

„Tenis mě baví, když se daří celému týmu. Letos jsme měli velkou smůlu, ale příští rok do toho půjdu znova,“ uvedl osmadvacetiletý tenista. „Psaní mě naopak uklidňuje, otevírá tajné mozkové komnaty plné fantazie a představ. Je to solidní symbióza, která se vzájemně podporuje,“ dodal.

S tenisem začal v sedmi letech a hned válcoval své vrstevníky. Jako dorostenec byl velkou republikovou nadějí. Na základě doporučení tenisového agenta obdržel tenisové stipendium v USA, kde vystudoval vysokou školu. Ve státě Indiana udivoval svým přesným forehandem a děsil známější specialisty.

Koncem července bojoval v Karlových Varech o postup do I. tenisové ligy, ale soupeř byl na domácím hřišti lépe připraven.

„Příjemná únava po utkání mnohdy evokuje novou myšlenku, které končí zápisem v počítači,“ usmíval se. Někdo relaxuje u televize, jiný v posilovně, Jakub psal básně. Během sportovního pobytu v Litvínově si všiml spisovatele Jiřího Švejdy, který hrával na tenisových kurtech s Ivanem Hlinkou mariáš.

Právě tohoto slavného spisovatele oslovil se svou prvotinou, sbírkou básní , která se jmenovala „NEVIM“. Ke svému úžasu obdržel kladnou odpověď a tak vznikla zajímavá spolupráce. Na jedné straně mladý sportovec s nadáním spisovatele, na druhé stravě zkušený spisovatel s duší sportovce. „Pan Švejda je profesionál, který chválou šetří,“ povzdechl si Praibiš.

Když čtete jeho básně, trochu vás zamrazí na těle. Jsou krátké a velice lidsky pravdivé. Básnická sbírka vyšla v roce 2006. Tenista však stále psal do šuplíku a v roce 2008 mu vyšla první kniha pod názvem “ŠPÍNA“ . V loňském roce následovalo volné pokračování pod názvem “Večerní chlad rána“ a v říjnu má vyjít jeho třetí kniha s názvem “Stíny poledního ticha„.

„Básnickou sbírku mi pan Švejda vydal velice rychle. S prózou to tak jednoduché nebylo. Teprve po druhém, třetím čtení se vyjádřil kladně a kniha šla do distribuce.“

Zpracoval Miroslav Vlach