Uleví tak od bolesti, ale i problémů, o kterých třeba ani klient neví. Dělá masáže a cvičení pro stabilní a mobilní páteř, léčit by ale klidně mohla „jen“ úsměvem. A co víc, pomoci může svým zákazníkům třeba i zhubnout.
„Lidé potřebují vedení. Tohle je svým způsobem psychoterapie, při které si člověk musí uvědomit své chyby, což vede k dlouhodobé nápravě,“ popsala Monika Smolařová proces, po kterém klienti váhu zpět již nenaberou.
Člověk jako stroj
Umí také masáže, tradiční japonské shiatsu masáže, akupresuru a spirální dynamiku. V praxi, které se věnuje desátým rokem, se setkala s různorodými obtížemi.
„Postupně se mi podařilo vyvinout vlastní metodu práce, kombinovanou z mnoha jiných rehabilitačních a masážních technik, založenou nejen na znalosti anatomie, ale i mechaniky jako takové, z pohledu strojařského. Ta mi pomohla objasnit si zákonitosti mezi třením, pružností, zemskou přitažlivostí, a osou i její proměnlivostí v závislosti na podstavě, tedy ploše chodidel,“ vysvětlila Smolařová.
Toto poznání, které jednoduše nazývá „selským rozumem“, vedlo k metodě, která je velmi účinná v práci s vadným držením těla, výhřezem plotének, vystřelující bolestí do končetin, krční páteří, skoliózou a dalšími problémy.
„Je to však proces, který vyžaduje vždy spolupráci obou stran a má své zákonitosti. Jednou z nich je určitě čas. Zázraky se tedy zde nedějí,“ dodává masérka – terapeutka. Ať už léčí jakýkoli problém, jedná se o systematickou práci jak její, tak klientovu.
Hranice možností
Posun je individuální v závislosti na jeho možnostech. „Říkám lidem, aby před procedůrou nebrali léky na bolest, protože potřebuji vědět, kam až u nich můžu zajít,“ objasnila Monika Smolařová.
Za svůj doposud nejlepší kousek považuje profesora tělocviku a lyžařského instruktora s desetimilimetrovým výhřezem ploténky v bederní oblasti, který po půlroční spolupráci opět lyžuje, hraje tenis a bruslí.