To byly výkřiky asi tří stovek nájemníků bytů společnosti CPI Byty, kteří se přišli poradit s právníkem, jak mají postupovat s podepisováním dodatku nájemní smlouvy o výši nájemného.
Společnost CPI Byty chce od ledna využít konce regulovaného nájemného a ve svých bytech nájemné navýšit v průměru o sto procent. To vyvolalo mezi Ústečany ostrý nesouhlas a chtějí se hromadně právně bránit.
„Je to společná akce nás všech. Já třeba platím v bytě 3+1 teď holý nájem přes 2 300 korun. Kdybych podepsala jejich návrh na zvýšení nájemného o sto procent, to už by byl set sakra zásah do rodinného rozpočtu,“ řekla Lýdie Ziková, jedna z organizátorek akce, která se konala v jídelně ústeckého Červeného kříže.
Tam se ale všichni nevešli. Řada lidí postávala venku na ulici, kde se jich „ujali“ dva politici ČSSD a udělali si z toho předvolební mítink.
Spousta nájemníků namítala, že cena za nájem, který společnost CPI Byty požaduje, neodpovídá kvalitě bydlení. „Bydlím v bytě patnáct let. Za tu dobu do něj nevrazili ani korunu. V pokojích mám plíseň a okna mi netěsní,“ řekla Monika Kolečková.
Naštvaným nájemníkům radil oslovený teplický advokát Jan Svoboda. „Než něco podepíšete, měli byste si dobře přečíst a poté pořádně rozmyslet, co podepisujete. Jestli svým podpisem podepíšete souhlas o výši nájemného, není cesty zpět,“ varoval advokát.
Než podepíšete dodatek smlouvy o výši nájemného, je nutné si ho pořádně přečíst. Jde o dohodu, se kterou musí souhlasit obě strany. Není pravdou, že by lidem, kteří nesouhlasí s výší nájemného, hrozilo vystěhování. Při nedohodě určí výši nájemného soud. Nájemníci by si měli ukládat peníze, aby případné zvýšení zpětně doplatili.
Mnozí nájemníci se bojí výhrůžek, že budou vystěhováni, když nepodepíší dodatek o navrhovaném nájemném.
„Nebojte se nesouhlasit s tím, co vám navrhují. Musí jít o dohodu obou stran. Máte řádně podepsané smlouvy a nikdo vás nemůže vystěhovat,“ radil Jan Svoboda.
Nájemníci se nemusí obávat ani odstřihnutí elektrického proudu nebo zastavení vody a tepla. „I na to zákon pamatuje. Nenechte se zastrašovat a nic bez rozmyslu nepodepisujte,“ nabádal.
Když se nájemníci s CPI na výši nájemného nedohodnou, musí podle současné legislativy spor vyřešit soud a určit on výši nájemného. „Pokud nájemníci nepodepíší námi navrhované dodatky o nájemném a nebudou se chtít z bytu sami vystěhovat, ano, nezbyde nám nic jiného než to řešit soudní cestou,“ potvrdila mluvčí společnosti CPI Byty Michaela Winklerová.
„Ať rozhodne soud, jestli je námi navrhované navýšení nájemného oprávněné nebo ne,“ dodala. Nájemník Libor Krejča označil praktiky CPI Byty za sprosté.
„Přeji jim, aby jim zůstaly byty prázdné a nikdo by o ně neměl zájem. Snad by se potom chytili pořádně za rypák,“ řekl rozčíleně Krejča.
- Nájemné v Ústí vyletí o tisíce korun (9.9.2010)