Pět set čtyřicet pět obyvatel čítá Malé Březno s Leštinou. V minulosti k obci patřila ještě třetí část, Vitín, ale v padesátých letech minulého století zanikla, zůstalo po ní jen pár rozpadlých baráků. Její znovuobnovení zatím nehrozí, postavit si zde nový dům nikdo nechystá.

„Popravdě by to pro nás byl i problém. Museli bychom tady vybudovat přístupové komunikace. A peněz nemáme nazbyt,“ uvedla starostka Renata Zvoníčková (Sdružení nezávislých kandidátů Malé Březno a Leština).

V současnosti radnici dávají finančně dost zabrat opravy stávajících komunikací po srpnových přívalových deštích. Malobřezensko tehdy patřilo mezi nejpostiženější obce na Ústecku, voda jej dokonce na nějaký čas odřízla od okolního světa. Naštěstí hodně zachránili a další škody odvrátili místní dobrovolní hasiči.

Z tříapůlmilionového rozpočtu ročně zbývá na investice a opravy kolem milionu korun. „Nechceme dělat dluhy a taky je nemáme. Ale musíme hodně počítat, kdyby stát byl k obcím štědřejší, mohli bychom dělat víc,“ poznamenala Zvoníčková.

Místostarosta Josef Focke (ČSSD) doplnil, že vyšší orgány jim moc nepomáhají, spíše naopak. „Marně třeba poukazujeme na letitý nepořádek ve státních lesích nad námi, což při deštích způsobuje dole problémy. Nebo po povodních jsme hlásili, že je tady podemletá silnice a alespoň prozatímního zákazu vjezdu náklaďáků jsme se dočkali až za tři týdny,“ postěžoval si.

Těžké vozy, hlavně kamiony, trápí obec dlouhodobě, ničí komunikace, které na ně nejsou stavěné, ohrožují i přilehlé nemovitosti a bezpečnost obyvatel. O to, aby tudy nesměly vůbec projíždět, se ale radnice snaží bezvýsledně. Například argumentovala, že mostek v Leštině kamiony neunese.

„Kraj to vyřešil tak, že most nechal opravit a kamiony tudy pouští dál. Ty závady se ale budou opakovat a zhoršovat,“ varuje starostka. Tím spíš, že mnozí řidiči jsou bezohlední, dokonce i teď dočasný zákaz po dobu oprav prý kolikrát nerespektují.

Před volbami na radnici vládne vcelku klid. V zastupitelstvu zasedá 7 členů za Sdružení nezávislých kandidátů Malé Březno a Leština, 3 za ČSSD a 1 za KSČM. Starostka i místostarosta se shodli, že se u nich nepolitikaří, ale spolupracuje bez ohledu na politickou příslušnost. O tom svědčí i fakt, že ač nezávislé sdružení mělo v zastupitelstvu pohodlnou většinu, post místostarosty přepustilo konkurenci.

Také nyní zde kandidují tři subjekty, opět nezávislí, sociální demokraté, jen komunisty vystřídalo nové a mladé sdružení Pro Obec. Lídrem je Tomáš Mikšovský, současný zastupitel, který minule kandidoval jako bezpartijní za KSČM.

Obyvatelé Malého Března se moc o nadcházejících volbách bavit nechtěli. „Nemám čas, nezajímá mě to a jméno vám taky neřeknu,“ odmítla mladá žena. Ještě svéráznější byl muž středních let. „Je to jedno, koho budu volit, kradou všichni,“ odtušil. Ani on jméno neprozradil. Vstřícnější byli ti, kteří mají sami ke komunální politice blízko. „Se starostkou jsem spokojená. Volit ale budu sdružení Pro Obec,“ řekla jeho kandidátka Kateřina Mikšovská.

Co se povedlo? Opravili jsme márnici

Malé Březno – Poprvé v historii vesnice usedla před čtyřmi lety do křesla starosty Malého Března žena. „I když mi to neřekli do očí, vím, že to někteří muži nesli těžce. Utrpělo jejich mužské ego,“ smála se Renata Zvoníčková.

Co považujete za největší úspěch působení ve funkci starostky?
Podařilo se dovést do konce řadu akcí, opravit hřbitovní zeď a márnici v Malém Březně, zrekonstruovat veřejné osvětlení v Březně a Leštině, postavit nový chodník, hřiště v Leštině i M. Březně, provést rozsáhlou opravu havárie na vodovodním řádu v Leštině, zrekonstruovat vodojemy v Leštině a Březně a letos i naši Mateřskou školu Hvězdička.

Co za největší neúspěch?
Nepodařilo se omezit průjezd kamionů obcí, který nám všem hodně vadí.

Čeho byste ještě chtěla do voleb dosáhnout?
Momentálně hlavně oprav místních komunikací po povodních. A také dokončení změny územního plánu, která je nezbytná pro novou výstavbu rodinných domů.

Co je největším problémem Malého Března a co naopak plusem?
Tak jako v jiných menších obcích nás trápí nedostatek financí a dále již zmiňovaný průjezd kamionů obcí směrem na Děčín a Úštěk. Plusem je naše jednotka Sboru dobrovolných hasičů, na kterou se mohu spolehnout. A také, myslím bohaté kulturní vyžití v obci, které stmeluje naše občany každého věku.

Budete i v příštím volebním období kandidovat, a pokud budete zvolena do zastupitelstva, ucházet se o funkci starostky?
Ano, budu. Opět za Sdružení nezávislých kandidátů obce Malé Březno a Leština a o post starostky se budu znovu ucházet.

Když uspějete, co bude vaší prioritou v pokračující práci?
Je potřeba dokončit rekonstrukci vodovodního řádu v Leštině, dále se mohou opravovat místní komunikace. Ale opravdu vše závisí na finančních prostředcích, které se pokusíme čerpat z dotačních fondů tak jako doposud. Také je třeba dál usilovat o to, aby nám kamiony konečně přestaly ztěžovat život. A v neposlední řadě bude rovněž jednou z priorit udržení místního oddělení Policie ČR ve Valtířově.

Anketa: Koho budete v Malé Březně volit?

Anna Krákorová
Dělnice

Zatím ještě nevím, koho budu volit. Rozhodnu se podle jednotlivých kandidátek.

Šárka Szüczová
Dělnice

Budu volit současnou starostku. Jsem spokojená s její prací a určitě jí svůj hlas dám.

Miluše Houšková
Důchodkyně

To ještě přesně nevím. Rozhodnu se až podle kandidátek, komu dám hlas.

Svatava Nováková
Důchodkyně

Rozhodnu se podle charakteru člověka. Na to, abych uvěřila slibům, jsem stará.

Lenka Crhounková
Na mateřské

Nevím. Ještě jsem neviděla jednotlivé kandidátky. Podporu má u mě současná starostka.