Zastupitelé města včera na svém posledním zasedání před nadcházejícími komunálními volbami schválili novou městskou vyhlášku, podle níž radnice od kasin, heren a hospod budou moci vybírat místní poplatky za všechna herní zařízení. Za každé stejnou částku jako dosud za VHP, čtvrtletně 5 tisíc, tedy ročně 20 tisíc korun.

„Umožnil nám to tzv. Kuberův přílepek. Když už musíme tato zařízení, na něž nemáme žádný vliv, na území města strpět, tak ať z nich alespoň něco máme,“ řekl primátor Jan Kubata. Dodal, že komora primátorů statutárních měst vyvíjí tlak, aby připravovaný nový loterijní zákon dal obcím víc pravomocí i co se týká regulace.

Videoloterijní terminály povoluje přímo ministerstvo financí a narozdíl od VHP na ně města nemají žádné páky. Navíc provozovatelům dosud stačilo zaplatit státu za licenci a městu už nemuseli odvádět nic. Senátor Jaroslav Kubera ale prosadil do v červnu schválené novely zákona o podpoře sportu přílepek týkající se hazardu, resp. novelu zákona o místních poplatcích.

„Podle ní mohou obce vybírat poplatky nejen za dosavadní VHP, ale i za jiná technická herní zařízení povolená ministerstvem financí. Takže jsme na to zareagovali vyhláškou,“ řekl tajemník ústeckého magistrátu Leoš Nergl. Obvodním radnicím tak připlynou z hazardu další peníze. Kolik, ještě přesně nevědí, právě to zjišťují.

V současnosti je v Ústí přes 100 provozoven s výherními hracími přístroji. Nejvíce v centrálním obvodu. „Z VHP máme za rok ke 20 milionům korun,“ uvedl starosta Václav Verner. S novou vyhláškou předpokládá, že se tento příjem sice zvýší, ale ne zase nějak radikálně. „Provozovatelé nahrazují VHP videoterminály. Takže z nich sice poplatky přibudou, ale z VHP zase ubudou,“ řekl.

Na Střekově vyberou od provozovatelů VHP 1,3 milionu korun. „Zatím víme o 11 videoterminálech, takže by to znamenalo zvýšení příjmu o 220 tisíc korun,“ uvedl starosta Vlastimil Žáček.

ČÍSLO DNE: 30
Tolik milionů korun ročně odvádějí provozovatelé výherních hracích přístrojů městu Ústí. Od října mu budou platit i za videoterminály.

Neštěmicím vynášejí automaty kolem 7 milionů korun a Severní Terase bezmála 3 miliony. I tyto obvody očekávají, že poplatky nově přinesou víc.

„Zatím to mapujeme,“ řekla neštěmická starostka Liana Wagnerová. Podobně mluvil i tajemník úřadu na Severní Terase Petr Vlasák. Odhadl, že v zařízeních na jejich území může být 30 až 40 videoterminálů, což by přineslo až 800 tisíc korun do pokladny obvodu navíc.

Jste rádi, že město zpoplatní i videoterminály? Hlasujte!