VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V soutěži Cesty městy bodovala cyklostezka

Děčín - Děčínský projekt obsadil druhé místo a má prémii 60 000 Kč. Uspěl jako jediný z kraje.

17.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

Stezka pro cyklisty a pěší - soutok Labe a Ploučnice v Děčíně. To je název stavby, s níž se město Děčín ucházelo o vavříny v 9. ročníku celostátní soutěže s názvem Cesty městy. A jako jediný zástupce Ústeckého kraje letos uspělo.

V kategorii liniová řešení získala děčínská stezka druhé místo a finanční prémii 60 tisíc korun. Zástupci Děčína si ocenění převzali ve čtvrtek na slavnostním vyhlášení v Litomyšli.

Větší bezpečnost, zlepšení dopravy…

Do letošního ročníku soutěže Cesty městy mohla být přihlášena dopravní řešení realizovaná v posledních pěti letech, tedy zkolaudovaná k užívání v období 1. 1. 2005 – 31. 5. 2010, zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimalizaci uspořádání automobilové, cyklistické, pěší a veřejné dopravy.

Děčínská stezka vznikala od září 2005 do prosince 2006 a stála 7 606 000 Kč. Přitom dotace SROP činila 6 36 000 Kč a z rozpočtu města šlo 1 245 000 Kč. Autorem projektu je Ivan Uherčík, Stavoprojekt 91 s. r.o., Ústí nad Labem a zhotovitelem díla Chládek a Tintěra, a. s., Litoměřice.

Údaje pro technicky zaměřené typy

Celková délka vybudované stezky činí 1450 metrů. Šířka mezi obrubami je 3 metry a chodník pro pěší (přístup na nový most) má šířku 2,5 metru. Příčný sklon je 2,5 %, podélný sklon do maximálně 5 %.

Pouze průjezd pod železničním mostem má sklon maximálně 7 %. Pro povrch byl využit asfaltový beton jemnozrnný III a pouze pod novým mostem kvůli velkému množství podzemních sítí je na část stezky použita dlažba bez zkosených hran. Součástí stezky jsou tři mostní objekty, veřejné osvětlení a v místech s větším převýšením je umístěno zábradlí.

Co je cílem v Evropě unikátní soutěže?

Cílem soutěže, která se koná pod záštitou Ministerstva dopravy – BESIP a jejím generálním partnerem je společnost Škoda Auto, je upozornit na problémy spojené s dopravou v našich sídlech, propagovat a ocenit kvalitní a šetrná dopravní řešení, která se mohou stát inspirací pro další obdobné projekty.

Dále je snahou tohoto klání přispět k zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu, zvláště těch nejzranitelnějších, jimiž jsou chodci a cyklisté. Pořadatel soutěže má také ambice vytvořit databázi vzorových řešení dopravy a veřejných prostorů ve městech a obcích České republiky.

Mezi osm nejúspěšnějších realizovaných projektů rozdělila nadace letos celkem 400 tisíc korun a další věcné ceny v hodnotě více než 100 tisíc. Devátého ročníku účastnilo 39 dopravních řešení ze všech krajů ČR.

„Soutěž Cesty městy je ve střední Evropě unikátní svým zaměřením, rozsahem i tradicí. Odborná porota v ní od roku 2002 hodnotila již celkem 206 dopravních projektů a 54 z nich ocenila. Za celou devítiletou historii soutěže v ní Nadace Partnerství udělila finanční odměny v hodnotě více než 2,7 milionu korun. Čtvrteční vyhlášení výsledků je navíc jednou ze zahajovacích akcí Evropského týdne mobility v ČR,“ uvádí koordinátor soutěže Radek Patrný z Nadace Partnerství.

9. ročník Cesty městy – přehled ocenění

KATEGORIE BODOVÁ ŘEŠENÍ:
1. místo – III/310 14 Písečná - okružní křižovatka (Pardubický kraj), finanční prémie 80 000 Kč
Zvláštní cena ministra dopravy – Lávka pro cyklisty přes řeku Vltavu, v ul. E. Pittera - České Budějovice (Jihočeský kraj), finanční prémie 50 000 Kč
Zvláštní cena časopisu Moderní obec– Okružní křižovatka na sil. III/28719 Jenišovice a Komunikace, zpevněné plochy a veřejná zeleň v centru obce Jenišovice (Liberecký kraj), roční předplatné některého z titulů nakladatelství Economia

KATEGORIE LINIOVÁ ŘEŠENÍ:
1. místo – Cyklistická doprava na Opavsku a budování cyklistických pruhů v Opavě (Moravskoslezský kraj), finanční prémie 80 000 Kč
2. místo – Stezka pro cyklisty a pěší - soutok Labe a Ploučnice v Děčíně (Ústecký kraj), finanční prémie 60 000 Kč
Zvláštní cena společnosti 3M Česko – Rekonstrukce komunikací Velkého čtverce, Nový Bydžov (Královéhradecký kraj), radar se signalizací okamžité rychlosti
Zvláštní cena společnosti Škoda Auto – Smíšená komunikace pro cyklisty a chodce v Uničově, ulice Pionýrů (Olomoucký kraj), finanční prémie 50 tisíc Kč

KATEGORIE PLOŠNÁ ŘEŠENÍ:
1. místo – Funkční a dopravní řešení veřejných ploch a komunikací v Městské památkové zóně Napajedla (Zlínský kraj), finanční prémie 80 tisíc Kč

Triumf za přestavbu křižovatky

Vítězství v kategorii bodová řešení a 80 tisíc korun získala obec Písečná v okrese Ústí nad Orlicí za přestavbu křižovatky v centru obce na malou okružní.

„Jedná se o vyvážené, citlivé a komplexní uspořádání významného veřejného prostoru v centru obce. Ocenili jsme zejména jasné vymezení ploch pro automobilovou dopravu a parkování, což pomohlo zvýraznit prostor pro pěší a cyklisty,“ popisuje předseda hodnotící poroty Jan Mužík z Katedry urbanismu a územního plánování Fakulty stavební ČVUT.

Zvláštní cenu ministra dopravy a 50 tisíc korun získaly České Budějovice, zvláštní cenu časopisu Moderní obec získaly Jenišovice v okrese Jablonec nad Nisou.

V kategorii liniová řešení zvítězila a prémii 80 tisíc obdržela Opava za vybudování samostatných cyklistických pruhů na frekventovaných komunikacích města.

„V Opavě nás zaujala především snaha vést cyklisty v prostoru pozemní komunikace, což vedlo zároveň ke zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu,“ říká člen hodnotící komise Ladislav Cvrkal, dopravní odborník z 3M Česko.

U liniových řešení je nejvíc ocenění

Kromě druhého místa, které spolu s finanční prémií 60 tisíc korun obsadila Děčín za výstavbu vnitroměstské stezky pro pěší a cyklisty, si v této kategorii Zvláštní cenu společnosti 3M Česko ve formě signalizačního radaru odnesl Nový Bydžov, zvláštní cenu generálního partnera a 50 tisíc korun získal Uničov.

V kategorii plošných řešení (prémie 80 tisíc korun) zvítězila Napajedla, a to díky rozsáhlé regeneraci dopravních a funkčních ploch v městské památkové zóně.

Autor: Ivo Chrástecký

17.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lenka Taussigová Kocmanová
11

Jsme vášniví turisté, říká Lenka Kocmanová Taussigová

Ilustrační fotografie.
1

Policie prošetřuje kupčení s hlasy v Mojžíři

FOTO: Vitrážová okna z hrobky knížete Chotka přezimují ve Cvikově

Valtířov - Zbývající vitrážová okna rodinné hrobky knížecího rodu Chotků ve Valtířově se dočkají restaurování.

Konečně! Florbalisté se dočkali první výhry

Ústí n. L. /FOTO/ - Florbalisté Ústí udolali Znojmo 4:3 v prodloužení a slaví první výhru v Superlize! Sedm vteřin před koncem odpálil radost kapitán Stummer.

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Severní Čechy - Na první pohled jde o nepatrnou změnu jednoho slůvka ve vyhlášce. Ve skutečnosti ale může mít dopad na tisíce českých pacientů. Zvýší se jim totiž doplatky za léky. Podle některých odborníků budou muset lidé platit až o třetinu víc.

Psycholog: Cítím beznaděj. Koho volit, když skoro všichni slibují to samé?

Ústí nad Labem - Slogan o rybách nesedí, Okamura hovoří o jasné stopce, Zelení jsou všední, hodnotí odborník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení