Když se řekne otevřená hlava, každému je jasné, že právě jde řeč o člověku, který je bystrý, chytrý a já nevím co ještě. Ovšem nemusí jít vždy o tento případ.

II. Live surgery

Otevřenou hlavu, a to doslova a do písmene, viděli v pátek v ústecké Masarykově nemocnici účastníci II. Live surgery s doprovodným multioborovým seminářem na téma „Možnosti využití aloplastických materiálů v chirurgii hlavy“.

Mohli totiž sledovat i přímý přenos operace – kromě dalších dvou – při níž tým MUDr. Petra Vachaty, Ph.D. z Neurochirurgické kliniky zdejší nemocnice nahradil starší, nevyhovující implantát v lebce novým, z moderních materiálů.

Všechno, co se během jedné hodiny na operačním sále událo, viděli lékaři v live přenosu a mohli i operujícím klást dotazy. Každá taková operace je unikát, stejně jako materiál, který lékaři k náhradě části lebky použijí. Vyrábí se na zakázku…

Po těžkém úrazu

Lékaři Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice operovali 36letého pacienta, který před deseti lety utrpěl těžký úraz hlavy.

Podle slov primáře neurochirugického oddělení Doc. MUDr. Martina Sameše tehdy spadl na pracovišti ze schodů. Úraz způsobil akutní krvácení do mozkových plen.

„V takovém případě se odhalí kost a musí se počkat, až otok mozku pomine. Pokud člověk přežije, odejmutá část lebky se mu vrací. Tomuto muži se ale kost začala vstřebávat a navíc se dostavil zánět, tak jsme museli již remplantovanou ploténku ve spánkové oblasti nad pravým uchem odstranit,“ vzpomíná na zákroky před deseti lety primář.

Poté ústečtí neurochirugové provedli novou kranioplastiku polymethylmethakrylátem, která je ale podle Martina Sameše nevyhovující velikostí, tvarem i uchycením. Ploténka není pevně ukotvena a pacient trpí bolestmi hlavy.

15x12 centimetrů

„Aby se pacient mohl opět zařadit do plnohodnotného života jak po pracovní, tak i osobní stránce, pro dosažení optimálního kosmetického efektu a odstranění invalidizujících bolestí hlavy, vyměnili lékaři starou nevyhovující ploténku za MEDPOR 3D zakázkový implantát,“ vysvětlil smysl páteční hodinové operace primář s tím, že implantát má velikost 15x12 centimetrů.

Rekonvalescence po takové operaci probíhá rychle – pacient by mohl jít domů už za týden. A kdy se bude moci vrátit do práce? To bude podle Martina Sameše záležet, jak bude postižen mozek a jak rychle budou vytvořeny podmínky, aby se vrátil k původnímu stavu. „Pacient by pak neměl mít v tomto ohledu omezení,“ říká neurochirurg.

Je možno takovou operaci provést u každého člověka? „Ano, pokud nejde o dítě. U něj je problém v tom, že lebka roste a mohly by nastat deformity při růstu,“ upozorňuje. Podle primáře v České republice absolvují lékařské týmy těchto operací kolem 40 ročně, ve světě je to za rok několi tisíc zákroků.

O jaký jde materiál?

Současná rekonstrukční chirurgie nabízí až neuvěřitelné možnosti řešení obličejových a kraniálních defektů, ať již po úrazech, nádorech nebo vrozených vadách. V případě velkého defektu bývá problém s přípravou implantátu a jeho tvarováním.

Dříve se používaly kostní štěpy, které se pak musely složitě upravovat a navzájem spojit titanovými dlahami a šrouby. Spongioplastické kostní štěpy přímo z těla pacienta (nejčastěji ze žebra nebo pánve) zvyšují zátěž pro pacienta, znamenají více jizev a delší rekonvalescenci po operaci. Uměle vyrobené aloplastické implantáty jsou pro pacienta přijatelnější.

Implantáty MEDPOR jsou vyrobeny z biokompatibilního porézního vysokohustotního polyetylénu, který pacienti velmi dobře snáší, čímž se minimalizuje možnost imunologické reakce. Poréznost materiálu umožní následné prorůstání tkání a implantát se tak stane součástí pacientova těla.

Unikátní metodou

Zakázkové implantáty jsou vyráběny unikátní metodou pacientovi přímo „na míru“ a řeší tak vhodně konkrétní defekt. První krokem je provedení skenu CT, pomocí kterého je vytvořen přesný počítačový 3D model pacientovy lebky.

Data chirurgové odešlou ke zpracování do centra přípravy zakázkových implantátů v USA, kde odborníci navrhnou vhodný tvar implantátu a umožní pomocí internetu a 3D zobrazovacích metod náhled budoucího implantátu. V dalším kroku potvrdí operatér vhodnost řešení implantátu.

Patří ke špičce

Neurochirurgická klinika Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. patří ke špičkovým pracovištím v oboru v Česku.

Kvalitní výsledky zdejší lékaři dosáhli v cévní chirurgii nebo právě chirurgii báze lební, kde mají pracoviště certifikované Světovou zdravotnickou organizací. Na velmi dobré úrovni se ústečtí neurochirugové potýkají i s nádory mozku.