Podle mluvčího ústecké policie Vladimíra Junka se nejčastěji jedná o majetkovou trestnou činnost.

„Především krádeže na osobách, v prodejnách, vloupání do vozidel, sklepních kójí a podobně,“ řekl Vladimír Junek.

Lidé se ve městě opravdu bojí. Důkazem je i posílení hlídek městské policie v době konce směny krásnobřezenské likérky Granette. „Pracovnice, které u nás končily směnu v deset hodin večer, se bály chodit samy na trolejbusovou zastávku,“ potvrdil mluvčí likérky Josef Vejlupek.

Strach ale nevládne jen na periferiích, obavy panují mezi Ústečany i v centru města.

„Když vidím po setmění Mírové náměstí, mám občas strach ho sama přejít. Snažím se chodit alespoň kolem osvětlených výloh. Sama ale chodím nerada a jen když opravdu musím,“ řekla Ústečanka Kateřina Uhrecká.

Jako indikátor kriminality si společnost MasterCard česká centra rozvoje, která průzkum prováděla, zvolila ukazatel počtu zjištěných trestných činů obecné kriminality na deset tisíc obyvatel, který je sledován na úrovni okresů.

V této tabulce se Ústí umístilo na 44. – 45. pozici. Počet trestných činů na deset tisíc obyvatel je 296. Hůř dopadla jen Praha, Ostrava, Brno, Teplice a Příbram.

Dalším z ukazatelů byla nezaměstnanost. Krajské metropoli patří nelichotivá 43. příčka. Možnost pracovního uplatnění přitom tvůrci průzkumu považují za jednu z klíčových faktorů kvality života.

Z tohoto důvodu MasterCard přiřadil tomuto ukazateli nejvyšší váhu ze všech sledovaných ukazatelů, 20 %.

Kladně ve studii hodnotili odborníci dostupnost a rozlohu zeleně ve městě. Třetí až jedenáctá pozice v této tabulce mnohé Ústečany zaskočila. Právě na nedostatek zeleně ve městě si Ústečané často stěžují.

„Místo Fora mohl u kostela být alespoň malý parčík. Míst, která se zbytečně zabetonovala, je víc,“ domnívá se Jaromír Klepiš.

„Silnou stránkou města je také relativně nízká cena bydlení, která je v celostátním měřítku dle provedeného průzkumu dvanáctá nejnižší. Cena nezařízeného nájemného bytu 3+1 v nabídce 80 až 100 m2 je cca 7500 Kč.“ uvedl René Wokoun, vedoucí katedry regionálních studií a ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické, vedoucí metodického týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.

Průzkum společnosti MasterCard hodnotil také naděje na dožití. Ukazatel, který je odrazem zejména zdravotní péče a kvality životního prostředí. Dle výsledků mají muži šanci dožít se v Ústí 72 let. Ženy pak 78,6 let.

Celkově průzkum hodnotí kvalitu života v Ústí jako podprůměrnou. Celkovým vítězem se stal Hradec Králové.