S koncem letošního roku totiž přestane stát v Ústí nájemné regulovat. Na konkrétní výši se ovšem musí s jednotlivými nájemníky dohodnout.

„Už jsem tam byl a chtěli po mně, abych pro rok 2011 souhlasil se zvýšením přibližně na 4 tisíce, což je asi dvakrát tolik, než platím dnes. A v letech 2012 a 2013 ještě s dalším nárůstem. Tlačili na mě dost, ale nepodepsal jsem s tím, že si to ještě musím promyslet. Mám přijít znovu na začátku října. Já ale zatím nevím, jestli tam půjdu,“ svěřil se jeden z nájemníků ze Skřivánku.

Do domu podle něj firma nic neinvestovala, byt si vylepšoval sám za vlastní peníze, tak si myslí, že požadovat o tolik větší nájem není spravedlivé.

Pomůže Křeček?

Zástupce nájemníků přijala náměstkyně primátora Zuzana Kailová. „Zprostředkovala jsem pro ně debatu s právníkem Stanislavem Křečkem, poslancem a odborníkem na nájemní problematiku. Také jsem zajistila sál v Setuze, kde se setkání uskuteční, a to 6. října od 17.00 hodin,“ uvedla.

„Nabídku jsme přivítali. Potřebujeme získat další informace. Dosud nám třeba nikdo neodpověděl na klíčovou otázku, podle čeho se máme rozhodnout, jestli podepsat, či nikoli,“ řekl Tomáš Vejškrab.

To bude ale zřejmě oříškem i pro Křečka. Stát sice totiž už před několika lety rozhodl o postupném ukončování regulace nájemného v Česku, ale dosud nestanovil pravidla pro následující období. Sdružení nájemníků ČR proto organizuje petici za přijetí zákona o místně obvyklém nájemném.

„Konec roku se blíží, je třeba jednat rychle. Pokud se pronajímatel s nájemníkem nedohodne, rozhodne o výši nájemného soud. Ale ani on nebude mít podle čeho, když neexistují normy,“ varuje Josef Uličný z ústecké pobočky Sdružení nájemníků.

Společnost CPI Byty, která vlastní v Ústí přes 2,5 tisíce bytů, většinou právě s regulovaným nájemným, oznámila, že jej chce napřesrok zvednout z dosavadních 29,50 na 40 až 80 korun za metr čtvereční podle atraktivity bytu i lokality. „Regulované nájemné se léta pohybuje pod hranicí nákladů na údržbu nemovitostí,“ řekl generální ředitel společnosti Zdeněk Havelka. Dodal, že na tržní nájmy, které jsou dvoj až trojnásobně vyšší než regulované, se chtějí dostat postupně do tří let.

ČÍSLO DNE: 2500
Tolik bytů vlastní v Ústí společnost CPI Byty.

Od ledna chce zvednout nájemné z 29,50 na 40 až 80 korun za metr čtvereční.

Začíná se investovat

„Už to mělo být dávno. Já také platím tržní nájem, tak nevím, proč má být někdo privilegovaný,“ myslí si Ústečan David Kroupa z Všebořic. Připustil ale, že on se nastěhoval do komplexně zrekonstruovaného bytu. Kdežto nájemníci CPI Byty si vesměs stěžují, že pronajímatel své nemovitosti řádně neudržuje.

close zoom_in „Dokud budou značnou část našich bytů tvořit byty s regulovaným nájemným, které je daleko pod cenou nutnou ales〜poň na běžnou údržbu (60 Kč/m2), nebudeme zásadnější investice provádět. Prostředky by totiž nutně musely jít z peněz nájemníků, kteří platí nájemné tržní, což nepovažujeme za férové,“ odůvodnil současný stav Havelka.

Mluvčí CPI Byty Michaela Winklerová dodala, že letos začali s prvními výraznějšími investicemi. Vyměňují okna u bytů s tržním nájemným. Nově podle ní do harmonogramu výměn zařadí také byty, u nichž se s nájemníky dohodli na smluvním nájemném.

„Při podpisu dodatku smlouvy dostávají certifikát, kterým se společnost zavazuje vyměnit okna do určeného data i u jejich bytu,“ řekla. A ujistila, že na tyto investice v budoucnosti navážou další do plášťů budov i vnitřního vybavení.