Hurá do vody, prosvištět na tobogánu a rychle ven. Potom naskočit na parník, povozit se a vylovit trofejního sumce. To je jen zlomek z vize pražských expertů, jak nalákat lidi k radovánkám na jezeře Milada. Chybí snad už jen nudapláž.
Co se udělá?
„Zamýšleli jsme se nad tím, jak území využít pro cestovní ruch a jaké projekty v této lokalitě vybudovat,“ uvedl Ondřej Špaček z firmy KPMG. Tu si za tímto účelem vybral a dvěma miliony korun ohodnotil Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada (DSO JM).
Studie cestovního ruchu v okolí jezera Milada, které už je napuštěno, toho nabízí návštěvníkům vskutku dost. Co z toho bude realizováno, je zatím ve hvězdách.
Zvláště v parných letních dnech se nejeden Ústečan z betonové městské výhně nechává unášet představami o luxusním koupání v Miladě. Na jejich uskutečnění si budeme muset ještě nějaký ten rok počkat. Sedmnáctiletá studentka Nikola Malá ze Severní Terasy má jasno už dnes.
„Určitě by tam měly být kvalitní a dostatečně široké cyklostezky. Líbila by se mi velká pláž a neměly by chybět ani atrakce pro malé děti,“ zasnila se studentka, která by do těchto míst chtěla vyrážet i za jinými sporty.
Zadovádět na jezeře by si mohli hlavně mladí a svobodní, a také rodiny s dětmi, pro něž je zde navrženo nejvíce atrakcí. Pamatováno je ale i na další skupiny obyvatel. „Pro každou skupinu jsme se snažili navrhnout dostatek atraktivit, magnetů a lákadel proto, aby navštívily tuto lokaci,“ zdůraznil hlavní záměr Špaček.
Speciálně jen pro děti radí vybudovat po celém obvodu jezera síť dětských hřišť. „Bylo by vhodné oslovit velké portfolio výrobců těchto hřišť a udělat každé hřiště jiného typu,“ doporučoval kvůli vyšší atraktivnosti Špaček.
Ve vodě by neměly chybět skluzavky, tobogány, nafukovací vodní hrad a tak dále.
Bude vláček?
Jezero je velmi rozlehlé a zkracovat vzdálenosti mezi jednotlivými zónami by mohl turistický vláček, který by korzoval podél jezera. Další přepravní možností, ale tentokráte po vodě, je dvoupatrový parník pro sto až dvě stě osob, jak navrhují analytici k KPMG.
„Není využitelný pouze přes den jako atrakce pro výletní dopravu, ale je možné ho využívat i pro různé společenské akce, diskotéky či firemní akce a oslavy,“ popisovala šíři jeho možností Michaela Žáčková, další z tvůrců studie společnosti KPMG.
Parníček má z projektů asi největší naději na život, protože návratnost investic do něho je v čase nejrychlejší. Ubytování byste si mohli zvolit podle svých finančních možností. Movitějším nabízejí tříhvězdičkový hotel o kapacitě asi 30 pokojů.
Tolik metrů bude dlouhá hlavní pláž na Miladě. Odhad investice činí 100 až 150 milionů korun.
„Sloužit by měl především pro sportovce, kteří sem přijedou na soustředění. Uspokojit by měl i konferenční klientelu,“ uvedla Žáčková s tím, že jeho součástí bude i wellness centrum. Pro méně náročné návštěvníky počítají v zóně D s kempem a penzionem. Nevylučují ani karavany.
Pokud se představy pražských analytiků naplní, pak se z Milady stane sportovní ráj. Právě sportovní využití by mohlo eliminovat sezónnost. Doporučují vystavět multifunkční sportovní halu a s ní spojené rozsáhlé venkovní sportoviště pro všemožné druhy sportů. Na nejednom místě naleznete i půjčovnu sportovního vybavení.
Rybáři na Miladě
Rybáři si na Miladě určitě přijdou na své, nejen ti rekreační, ale i ti sportovní. Do jezera byly už nasazeny velmi početné kolonie dravých ryb; bolenů, štik a sumců. „Zanedlouho dosáhnou velikosti, kdy jistě získají status trofejní ryby,“ potěšil svými slovy rybáře Ondřej Špaček.
Jan Řeřicha, předseda správní rady DSO JM, ale nepředpokládá, že vše se uskuteční. „Záleží jenom na soukromých investorech, pro které je tato studie připravena tak, aby mohli zvážit, jestli své investice do toho území vloží,“ řekl Řeřicha.