Čtyři sta třicet jeden kilometr a sedm set padesát metrů. Když se toto číslo vypíše slovy, je pěkně dlouhé, že? Právě jako cesta od pramene Labe podél této řeky až do Děčína.

Od pramene Labe zmapovat bariéry

Tour de Labe Rotary HANDICAP 2010 byl název akce, která se uskutečnila při příležitosti Evropského týdne mobility a Dne bez aut. Začala 14. září na Labské boudě v Krkonoších a cíl měla 21. září v Děčíně, za nímž Labe opouští území České republiky. Do Děčína vedla poslední etapa z Litoměřic. Měřila 55 kilometrů. S handbikery a dalšími nadšenci ji na kole absolvoval také redaktor Deníku. Proč zrovna s handbikery?

Letošní ročník propagační jízdy po cyklostezce měl napomoci zmapování bariér, se kterými se mohou lidé na vozíku na Labské stezce setkat.

Start je v devět od litoměřické radnice. Nechybějí na něm mistr republiky ve sledge hokeji a účastník paralympiády ve Vancouveru Zdeněk Šafránek, Tomáš Kvoch, který ma za sebou výstupy na Sněžku a je rovněž členem sledgehokejové reprezentace a Zdeněk Kirch, mistr ČR 2010 s terénním handbikem. Mezi účastníky závěrečné etapy je také Eliška Šárka Doleželová, první žena na světě, která jezdní na handbike regulérní závody horských kol.

Kolize odepsala ochutnávku vína

Jen 150 metrů po startu se vidina ochutnávky žernoseckých vín začíná rozplývat. Kolize dvou handbiků znamená pro ten Tomášův nepříjemný defekt. Proražený plášť a duši se daří díky litoměřickému servismanovi Martinu Honzovi nahradit, ale přece jen nabíráme zpoždění.

Úsek na cyklostezce z Litoměřic do Žalhostic s rozjěžděnou hlínou a kalužemi není pro jezdce žádná selanka. Ve Velkých Žernosekách si sedá na korbu teréňáku zapůjčeného Povodím Labe, s. p. Libor Kozák, aby na kameru zachytil část etapy. S autem a jeho řidičem se loučíme před vchodem do termálního koupaliště v Brné. Jezdce čeká poslední překážka na trase – labská zdymadla na Střekově.

Rezerva byla jen tři centimetry…

„Kromě Střekova jsem na celé trase z Krkonoš do Děčína počítal se třemi mosty, úzkými pro kola vozíčkářů. Že se do nich handbiky nevejdou a budeme je muset přenést. Kupodivu, u žádného z nich taková situace nenastala. Vyšlo to – byť byla rezerva pouhé tři centimetry,“ líčí během jízdy zkušenosti z letošního ročníku labského putování Jan Ritter, statutární zástupce občanského sdružení Labská stezka. To Tour de Labe Rotary HANDICAP 2010 pořádalo.

„Současně jsme kromě získání přehledu o bariérách na trase mapovali stav stezky i rozestavěných úseků, abychom tyto informace mohli přenést na webové stránky www.labskastezka.cz a poskytnout je k všeobecnému použití,“ dodává Jan Ritter.

Tour de Labe Rotary HANDICAP 2010
Začátek: 14. září na Labské boudě. Etapová města: Dvůr Králové nad Labem – Hradec Králové – Břehy u Přelouče – Velký Osek – Nymburk – Mělník – Litoměřice. Cíl: 21. září v Děčíně. Celková délka: 431 km 750 m

Přes střekovská zdymadla

Přichází největší adrenalin. Překonání zdymadel. Tato část stezky bezbariérová není. Podle Rittera by se, z laického pohledu, mohl vymezit koridor v části, kam mohou jen zaměstnanci Povodí. Teď musejí handbikery doprovázející cyklisté vzít své parťáky na třístopých strojích „do teplých“ a vystoupat, respektive sestoupat s nimi železné schody. Eliška a Zdeněk se ale rozhodnou jim ulehčit – při sešupu dolů držím alespoň palce u nohou (ty na rukou mi zaměstnává fotoaparát).

V cíli u Rogala čeká primátor

Po obědě na Labské baště, už se dvěma dalšími handbikery, kteří přijeli naproti, vychutnáváme rovný povrch stezky na Střekovském nábřeží. Ve Velkém Březně pohoda končí. Ze silnice na cyklostezku se dostaneme až těsně před Děčínem. Zbylý úsek, na němž se pracuje, převezmou cyklisté příští sezonu.

Dojíždíme k Rogalu pod děčínským zámkem kolem šestnácté hodiny. Jádro výpravy má za sebou devět dní na stezce. Vítá nás primátor Děčína Vladislav Raška. Jsem rád za ten den. Celý nás hladilo nádherné počasí. Díky za setkání s bezvadnými lidmi, sportovci a teď už i prima kamarády.