Obce, které jsme už navštívili, najdete ZDE

Za dobrou adresu považují místní obyvatelé Velkobřezensko.

„Bydlení je tady opravdu pěkné,“ netajil se například spokojeností Jan Hrbáček. Obec a její okolí má kouzlo i pro turisty, známý je především zámek.
Celkem ve Velkém Březně a jeho části Valtířově žije přes 2 tisíce obyvatel a pořád přibývají další.

„V posledních čtyřech letech tu vyrostlo na padesát nových domů a ještě jich přibude kolem stovky,“ odhadl místostarosta Pavel Šrámek (ODS). Dodal, že jsou žádanou lokalitou a od toho se odvíjí i cena stavebních pozemků. V současnosti jsou například v nabídce za 900 korun za metr čtvereční.

Uplynulé volební období se ovšem neslo ve stavitelském duchu i na radnici. Obec za vedení ODS (6 zastupitelů) v koalici s ČSSD (2 zastupitelé) zrealizovala 21 investičních akcí, přičemž na 13 z nich získala dotace z různých zdrojů. Proinvestovala 45 milionů, ale 26,2 milionu korun se jí z dotací vrátilo.

Poslední velkou akcí je rekultivace vytěžené pískovny ve Valtířově. Nákladem 12 milionů korun zde obec vybudovala sportovně rekreační areál s několika hřišti, in-line dráhou, prostorem pro skateboard, parkem a také naučnou stezkou. Otvírat se bude právě zítra.

Ne u všech se to ale setkává s kladnou odezvou. Velkým kritikem je třeba opoziční Sdružení nezávislých kandidátů Ať žije Velké Březno – Valtířov (7 zastupitelů). „Dělají, co lidi nechtějí. Ve Valtířově proti tomu protestovali i peticí, podepsalo ji 63 místních. Je to drahá zbytečnost. Stejně jako desítky studií, za které vyhodili miliony,“ zlobí se zastupitel Václav Burian, jinak dřívější starosta, který v této funkci působil 16 let.

Současnou velkobřezenskou samosprávu označil za neprůhlednou a marnotratnou a tvrdí, že se to musí změnit. Podle něj je třeba se znovu zaměřit na to, co lidé potřebují v každodenním životě – například na nové byty a penziony pro seniory.

Lidé v obci na to mají různé názory. Josef Luka oceňuje, že současné vedení dělá hodně pro rozvoj místního sportu. Roman Hrdlička si naproti tomu myslí, že by bylo třeba se víc věnovat obnově obytných domů. „Ten, v kterém bydlí moje matka, vypadá dost hrozně,“ nelíbí se mu.

Starosta Miroslav Moucha (ODS) k opozici řekl, že pro obec by bylo prospěšnější, kdyby místo odmítání všeho alespoň trochu spolupracovala.

„Využili jsme maximálně dotací, které se nabízely. Taková šance se nebude opakovat,“ soudí. Dodal, že ale nezanedbávali ani další věci. „Rozšířili jsme služby radnice obyvatelům, kapacitu mateřské školy, věnovali jsme se obecní knihovně, modernizaci veřejného osvětlení a mnohému dalšímu.“

O přízeň voličů se v říjnu na Velkobřezensku budou ucházet 4 politické subjekty, ODS (lídr Pavel Šrámek), ČSSD (Marie Dvořanová), Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj Velkého Března a Valtířova (Václav Burian) a Sdružení nezávislých kandidátů – Muži a ženy Velkého Března a Valtířova (Jan Fiala).


Velké Březno za čtyři roky pod vedením starosty Miroslava Mouchy proinvestovala do rozvoje 45 milionů korun

Ze zdravotních důvodů raději končím

Post starosty po 4 letech definitivně opustí Miroslav Moucha (ODS). V nadcházejících volbách sice znovu kandiduje, ale chce být jen členem zastupitelstva, o nejvyšší obecní funkci se už z věkových a zdravotních důvodů ucházet nehodlá.

Co považujete za největší úspěch svého působení ve funkci starosty?
Přes podstatný propad příjmů obce v letech 2009 a 2010 vlivem krize se nám dařilo udržet vyrovnané hospodaření. Přesto jsme realizovali 21 investic do zlepšení stavu základní školy, rozšíření kapacity mateřské školy, do dětských hřišť, obecního vodárenství, komunikací, zeleně a veřejných prostranství v celkové výši 45 milionů korun. A z toho na 13 akcí jsme získali dotace 26,2 milionu. Ještě máme připravené k zahájení 2 akce, zateplení objektů MŠ a přivaděč pitné vody z Leštiny, na ně jsme dostali další dotace 27,7 milionu korun.

Co za největší neúspěch?
Nepodařilo se dostatečně získat občany pro spolupráci na rozvoji obce, dále obnovit provoz lékárny nebo dosáhnout dohody v dlouholetých sporech s pivovarem o majetkovém narovnání a vlivu na provoz čistírny odpadních vod. Bylo by tu třeba udělat ještě celou řadu potřebných akcí, ale obecní rozpočet je omezený, získání dotací obtížné a 4 roky volebního období na vyřešení všech problémů příliš krátké.

Čeho byste chtěl ještě dosáhnout?
Dokončit administraci kolem sportovně relaxačního areálu ve Valtířově a připravit pro příští samosprávu podklady pro její rozhodování o dalším rozvoji obce.

Co je největším problémem Velkobřezenska a co naopak plusem?
Kladem obce ležící v zázemí krajského města je nabídka zdravého a krásného prostředí, kvalitního bydlení, školství, doprovodných služeb a infrastruktury, s dostatkem příležitostí pro aktivní trávení volného času. Na druhé straně blízkost Ústí je negativem pro rozvoj místní sítě obchodů a služeb, které obtížně konkurují větší, snadno dostupné nabídce ve městě. Problémem je i malá sounáležitost s životem obce u mnoha obyvatel, kteří pracují a tráví volný čas ve městě.

Na co se má váš nástupce připravit?
Starosta má omezené prostředky i pravomoci a nemůže vyhovět všem. Musí prosazovat také nepopulární opatření. Přeji tomu budoucímu, aby nebyl jen předmětem kritiky, ale aby samospráva byla tvůrčím týmem spolupracujícím s ním na vedení obce.

ANKETA: KOHO BUDETE VE VELKÉM BŘEZNĚ VOLIT?

Josef Luka

důchodce

Nevím, ještě jsem neviděl kandidátky. K současné radnici ale výhrady nemám.



Hana Vondráčková

na mateřské dovolené

Ještě nevím. Jsem teď trochu mimo dění, budu se muset poradit s manželem.



Roman Hrdlička

nezaměstnaný

K volbám půjdu určitě, rozhodovat se budu ale až podle jmen na kandidátkách.



Jana Márová

důchodkyně

Neznám dosud volební programy. Rozhodující pro mě bude, co kdo chce dělat pro obec.



Jan Hrbáček

chemik

S bydlením i děním ve Velkém Březně jsem spokojen. Volit ale budu nezávislé.