“Signál se rozpadá a není kvalitní a to ať to natočím anténu na Jedlovou horu, nebo Bukovku (kterou nevidíme), je to špatné,“ posteskl si.

Mizerný signál

Nelíbí se mu především to, že když anténu nasměruje na Bukovou horu, je síla i kvalita signálu špatná. Pokud ji nasměruje na Jedlovou horu, chytí čtyři německé programy, ale nejde mu Public TV a Z1. Nova se mu na tomto vysílači seká.

Nejlepší by podle něj bylo zprovoznit vysílač na Střížovickém vrchu, odkud chytal v minulosti signál i na vidličku.

Na špatný digitální signál si Karel Ticha stěžoval u Českých radiokomunikací. V odpovědi, kterou dostal, se píše, že stížností už bylo víc. Případné dokrytí a další postup ale bude záviset na jednání s jednotlivými televizními společnostmi.

To potvrdil i mluvčí projektu digitalizace Tadeáš Novák. „Stížnosti jsme předali na oddělení rozvoje, které je bude s jednotlivými televizními společnostmi dále projednávat. Na základě jejich zájmu o dokrytí se potom rozhodne o dalším postupu,“ řekl Novák.

Pokud má divák panelovým domem zakrytý vysílač Buková Hora, jedná se prý o určitou specifickou situaci.

„Je samozřejmě možné využít signál ze vzdálenější Jedlové hory, která také tuto lokalitu pokrývá. Odtud ovšem nevysílá společnost Czech Digital Group MUX3 a to je důvod, proč nechytá programy Z1 a Public TV,“ vysvětlil Novák. Ty prý ovšem nebyly k dispozici ani v analogové éře, takže ke zhoršení situace digitalizací nedošlo.

Efektivní kroky

Pokud však není zmíněný divák spokojen s kvalitou signálu, měl by se obrátit na provozovatele vysílání a ti se poté rozhodnou, na základě množství stížností a ověření situace, zda budou tuto situaci řešit dalším dokrývačem či ne.

„Pokud se rozhodnou, že ne, nemá stát ani Národní koordinační skupina žádné nástroje, jak je k tomu přimět. Jde o podnikatelský subjekt, který se samozřejmě chová ekonomicky a dělá pouze takové kroky, které jsou pro něj efektivní,“ zakončil Tadeáš Novák.