Oprávněnost jednoho profesorského a dvou docentských titulů u svých spolupracovníků chce prověřit Univerzita Jana Evangelisty Purkyně.

Tři lidé, kteří učí, či jinak spolupracují s pedagogickou fakultou univerzity (PF UJEP), získali tituly na Vysoké škole zdravotnictva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislavě.

Oprávněný titul?

Právě této bratislavské škole letos hrozilo, že bude přeřazena do nižší kategorie odborných vysokých škol jen s bakalářským studiem.

Slovenský ministr školství Ján Mikolaj tím reagoval na pochyby o kvalitě výuky na této škole. Bratislavská soukromá vysoká škola je totiž podezřelá z velkovýroby chytrých lidí s titulem od magistra až po profesora.

Pedagogická fakulta požádala o poskytnutí materiálu o oprávněnosti udělení titulů například u prof. MUDr. Ladislava Pyšného, CSc., profesora v oboru sociální práce.

Sám Pyšný pro media uvedl, že jde o mediální tlak před volbou rektora. „Je to účelová záležitost před volbami. Titul, který jsem tam získal, byl naprosto oprávněný,“ je si jistý ústecký profesor.

Děkan PF UJEP Zdeněk Radvanovský uvedl, že v jednom ústeckém případě mu bylo naznačeno, že mezi získáním Ph.D. (dnešní obdoba CSc.) a získáním docentského titulu byla nepřiměřeně krátká doba. „Většinou se drží zásada, že pokud má člověk splnit všechny požadavky, zabere mu to minimálně tři roky. V naznačeném případě od dosažení Ph.D. k získání docenta bylo jenom tři čtvrtě roku,“ vysvětlil podezření.

Mnoho profesorů

Pro slovenská media ministr Mikolaj uvedl, že škola sv. Alžbety v Bratislavě navrhla v posledních 3 letech příliš mnoho profesorů. „Z vysoké školy sv. Alžbety je 27 návrhů na jmenování profesorem, pro porovnání Ekonomická univerzita v Bratislavě měla 11,“ konstatoval Mikolaj.

Ministr dodal, že sv. Alžbeta má 250 denních studentů a přes 10 000 externistů. Ideální poměr v počtu obou typů studia je 1:1. Na škole sv. Alžbety připadá podle Mikolaja na jednoho profesora 10 denních studentů, například na žilinské univerzitě je to 500, na bratislavské Ekonomické univerzitě 1000 studentů.

Celý případ nakonec vyšuměl do ztracena. Ale po zkušenostech s právnickou fakultou v Plzni UJEP nechtěla riskovat možnost podobných problémů.

Ústecký děkan Zdeněk Radvanovský proto napsal 5. srpna dopis rektorovi Vysoké školy zdravotnictva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Radvanovský k tomu uvedl: „Požádali jsme o zaslání materiálů k habilitačnímu řízení a řízení ke jmenování profesorem u třech spolupracovníků UJEP, případně o umožnění nahlédnutí do těchto materiálů. Je konec září, a univerzita se ještě po více než měsíci neozvala.“

Dále Radvanovský uvedl, že ústecká univerzita se snaží vyvarovat toho, že by mohly vzniknout pochybnosti o oprávněnosti titulů třech pedagogů na pedagogické fakultě. Proto chce preventivně prověřit, zda jsou jejich jmenování pořádku.

„Proto se vedení pedagogické fakulty odhodlalo poslat dopis novému rektorovi sv. Alžbety, aby nám poslal podklady profesorských a habilitačních řízení našich kolegů z fakulty. Chceme vědět, na jakém základě tituly získali, a mohli jsme potom o tom kompetentně hovořit,“ dodal Radvanovský.

Podezření týkající se vysoké školy sv. Alžbety v Bratislavě vedlo jejího rektora k odstoupení. Škola má nového rektora. Stal se jím profesor Marián Karvaj. Ten se nám k problému nemohl vyjádřit, protože je právě v Kambodži.

Z prohlášení slovenského ministra například vyplynulo, že škola produkuje příliš mnoho profesorů. Jaká jsou vůbec kriteria pro udělení profesury?

Děkan Zdeněk Radvanovský uvedl: „Profesorské řízení je na základě celoživotního nebo dlouhodobého působení kandidáta jako odborníka v oboru v rámci vědecké či pedagogické práce. Proto získat titul profesora není jednoduché.“