Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedokončená D8 zvyšuje zdravotní rizika!

Ústí nad Labem /AKTUALIZOVÁNO/– Zvýšené zdravotní riziko pro občany žijící na objízdných trasách za nedokončený úsek dálnice D8 potvrdilo měření.

29.9.2010 22
SDÍLEJ:

Měření dopadů nedostavěné dálnice D8 na životní prostředí.Foto: Deník/Karel Pech

Nebezpečné karcinogeny, jako jsou dioxiny, objevili pracovníci ústeckého Zdravotního ústavu ve vzorcích ovzduší kolem objízdných tras za nedokončenou dálnici D8.

Měření prokázalo vysoké koncentrace prašného aerosolu, blížící se nebo dokonce překračující roční limity.

„Jejich dominantním zdrojem je doprava. Z hlediska zdravotních dopadů jsou nejvýznamnější jemné částice (PM2,5 a PM1,0), které obsahují nebezpečné karcinogeny, jako jsou dioxiny, PAH a nitro-PAH,“ dodal Šubrt.

Podle Pavla Reiterera, primáře Oddělení plicních nemocí a TBC nemocnice v Ústí, zvýšená přítomnost škodlivin v ovzduší má negativní důsledky na zdravotní stav organismu.

„Výfukové plyny obsahující velkou škálu škodlivin mohou při dlouhodobém působení vyvolat závažné, často i nevratné změny nejenom v oblasti dýchacího ústrojí,“ okomentoval výsledky měření Reiterer.

Samotné měření proběhlo v létě v Lovosicích a Velemíně. „Skutečná situace v obcích na objízdných trasách je výrazně horší, než ukazují výsledky měření, které zkreslilo především deštivé počasí,“ uvedla hejtmanka kraje Jana Vaňhová.

„Nyní očekávám, že ministerstvo dopravy v co nejkratší době uvede jasný a nezpochybnitelný termín, kdy bude dokončen poslední úsek dálnice D8,“ dodala.

Poslední pevný termín byl konec roku 2010. Ten je ale nyní nereálný a odhaduje se, že poslední úsek dálnice D8 mezi Řehlovicemi a Lovosicemi nebude dříve než za dva roky.

Měření kolem objízdných tras si objednal kraj a utratil za ně zhruba 400 000 korun.

Nedostavěná dálnice D8 kromě zvýšených limitů koncentrace škodlivin na objízdných trasách přináší na přetížené silnici I/30 z Ústí nad Labem do Lovosic vážné dopravní nehody, kdy řidič za svou chybu platí životem.

„Počet kamionů projíždějících na silnici z Ústí do Lovosic je alarmující. Když jsem jel do Ústí, na desetikilometrovém úseku jsme napočítali 97 kamionů,“ posteskl si starosta Dolních Zálezel , které leží na silnici I/30.

Vysokou frekvenci dopravy na objízdných trasách potvrdilo sečtení dopravy, které proběhlo zároveň s měřením škodlivin.

„V dopravní špičce od dvou do šesti hodin odpoledne jsme v měřeném místě zaznamenali průjezd auta každé tři vteřiny. V noci to bylo jedno auto za minutu, přičemž jsme v noci naměřili překračování limitů hluku,“ doplnil Pavel Šubrt ze Zdravotního ústavu.

Karel Červený z Dolních Zálezel bere nedostavěnou D8 jako nutné zlo. „Snad se dálnice brzy dočkáme,“ věří.

Autor: Petr Sochůrek

Místo události:
29.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:
MUDr. Jan Ševčík

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Masarykova nemocnice, ilustrační foto.

Výstava k desetiletí Krajské zdravotní je k vidění v Ústí

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Tuhá bitva za tři body, Slovan vydřel výhru

Ústí n. L. - Důležitý souboj ve WSM Lize vyzněl pro Slovan, který doma udolal Třebíč 3:2.

Epidemie žloutenky se šíří Ústím, onemocněl i úředník z Neštěmic

Ústí nad Labem - Podle údajů krajské hygienické stanice trpí „nemocí špinavých rukou“ v Ústí už více než 160 lidí, zejména sociálně slabí 

Festival Sudety zve na legendu písničkářského undergroundu

Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí ve čtvrtek od 17 hodin hostí vzpomínkový literárně-hudební večer Král ironie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení