Také jim k dosaženému vyznamenání za mnohonásobné a bezplatné odběry krve přidá finanční odměnu.

Mluvčí města Milan Knotek uvedl, že oceněných dárců letos bude 92.

„Jeden Ústečan převezme dokonce Zlatý kříž 2. třídy za 120 odběrů. A k tomu odměnu 7 tisíc korun,“ uvedl. Dalších 11 dárců si za 80 odběrů z Činoherního studia odnese Zlatý kříž 3. třídy a 5 tisíc korun.

A 80 Ústečanů, kteří darovali krev čtyřicetkrát, pak ke zlaté Jánského plaketě dostane od města 3 tisíce korun. Poskytnutí odměn tento týden schválili ústečtí radní.

Město touto formou ocení své zlaté dárce už počtvrté. Předtím jim umožňovalo jezdit zdarma městskou hromadnou dopravou, ale na začátku roku 2007 jim tuto výsadu odňalo.

Tradiční setkání pro zlaté dárce z celého Ústecka připravuje i Červený kříž. Uskuteční se 13. října v městské obřadní síni v Churchillově ulici.

Pracovnice ústeckého oblastního spolku Červeného kříže Nevena Černohorská řekla, že zlatých plaketářů letos bude 89 a oceněných Zlatým křížem 3. třídy 12.

„Mnohonásobných dárců přibývá a to je potěšitelné. Méně už ale, že stát nám na jejich ocenění přiděluje minimum prostředků. Ještě že nám pomohly všechny ústecké obvodní radnice a také některé místní firmy, jinak bychom setkání těžko zorganizovali,“ řekla Černohorská.

I tak podle ní budou moci odměnit dárce spíše jen symbolicky – pohoštěním, květinou a několikasetkorunovým šekem. Míní, že stát by bezplatné dárce měl oceňovat daleko víc, zvláště když jich stále není dostatek.

Transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice v současnosti eviduje zhruba 3 tisíce dárců krve z Ústecka. „Pro současné potřeby to stačí. Ale jsou období, například prázdniny a podobně, kdy bychom jich potřebovali víc,“ řekl primář Jiří Masopust. Nejvíce nových dárců, jak uvedl, je z mladších řad. „Nejčastěji přicházejí lidé mezi 18 a 30 roky,“ dodal Masopust.