Zrušte vstupné do Tiských stěn, nebo vás pošleme k soudu. To vzkázalo ministerstvo vnitra obci Tisá.

Ta za vstup do skal totiž vybírá třicetikorunové vstupné, což je podle ministerstva a právníků nezákonné.

Tisá se ovšem jen tak nevzdá. Na pondělním zastupitelstvu poplatky nezrušila.

Respektive neodvolalo rozhodnutí zastupitelstva z roku 2006, jak si ministerstvo přálo, s tím, že toto rozhodnutí vlastně nestanovuje zavedení vstupného, ale pouze jeho zvýšení.

„Nerozumíme tomu, proč nesmíme vybírat vstupné, když máme skály pronajmuté od Lesů České republiky a platíme jim nájem,“ řekl k tomu při diskusi například zastupitel Zdeněk Apt.

Jenže podle právního výkladu nelze vybírat vstupné ani v případě, že má obec území, kde se skály nachází, v nájmu.

Zastupitelé se shodli na tom, že nemají dostatek informací, aby mohli poplatek za vstupné zrušit a proto pověřili starostku Martinu Šimáňovou, aby je získala. V podstatě hrají o čas, protože se blíží volby a částka, kterou takto obec za rok získá, dosahuje zhruba 700 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ: Tisá vybírá vstupné do skal nezákonně

Doporučení ministerstva vnitra zrušit vstupné vyvolalo silné emoce.

„V novinách píšou, že turisty okrádáme, ale to přece není pravda,“ řekla zastupitelka Anna Salabová. „Část těch peněz se do skal vrací, opravujeme zábradlí, schodiště, vyvážíme odpadky, na svoje náklady jsme zřídili naučnou stezku,“ rozčílila se Salabová.

„Proč se v národních parcích vybírat může a u přírodní památky anebo v CHKO ne? Proč nás CHKO na to neupozornilo,“ ptala se.

Další názor pak zazněl od samotných obyvatel z Tisé, kteří se na zasedání přišli podívat, například od Jindřicha Beneše. „Jde spíš o to, že někdo upozornil na díru v zákoně a to je potřeba vyřešit,“ podotkl s tím, že tak vznikl zajímavý precedens.

Vstupné totiž Tisá bez problémů vybírá už od roku 1952 a tak je to i na některých jiných místech republiky, například v Adršpašských skálách, kde dospělí platí šedesát korun a děti třicet.