Zbavit obec dluhů, které nyní činí přibližně 30 milionů korun.

To je to hlavní, s čím jde do komunálních voleb v zadlužené obci většina kandidátů. Nejsnadnějším řešením by bylo připojení zadlužené obce k Ústí. To ale nikdo nechce.

Jak z dluhů ven?

Chlumecká alternativa jde do voleb s tím, že chce Chlumci zachovat samostatnost. „V žádném případě nechceme přiřadit Chlumec pod Ústí,“ řekl kandidát Chlumecké alternativy Vladimír Henzl.

Připojení obce k Ústí odmítá i jednička ODS Naděžda Janissová.

„Bylo by to totéž, jako prodej rybníka,“ řekla Janissová s tím, že v první řadě bude potřeba se domluvit s exekutorem a počkat, jak dopadne soud. Jeho první stání se uskuteční v pátek. Obec se proti exekuci brání tvrzením, že firmě Izoblok nezaplatila, protože stavební materiál není její.

Lídr TOP 09 Petr Jirásek také říká, že připojení by byl nesmysl. „Ústí bude mít co dělat, aby splatilo vlastní dluhy,“ řekl Jirásek. Podle toho bude potřeba zkontrolovat rozpočet položku po položce a hledat rezervy. „Myslím, že nemusíme třeba platit každý rok 70 tisíc za provoz fontány,“ navrhoval Jirásek.

Vlastimil Král, který byl po vypuknutí skandálu odvolán z rady i finančního výboru, říká, že za posledních osm let nikdo s rozumným návrhem k připojení nepřišel. Připojení k Ústí je podle něj možná skluzavka v pozadí celé kauzy.

Kolik obec dluží a co je ve hře?

Firmě MFC Izoblok Chlumec dluží 7,9 milionu korun za dodaný materiál na výstavbu bytových domů. Další 4,4 milionu činí úroky a náklady na exekutora.

Na nesplacených fakturách Chlumec dluží 19,5 milionu korun.

Obec již prodala budovu radnice a zdravotnické středisko.

„Jsem přesvědčen, že exekuce od VHS byla svým způsobem dávno připravená, možná někým řízená. Obec měla kleknout, aby pak musela přijít a říct: Vemte nás pod Ústí a zaplaťte naše velké dluhy,“ domnívá se Král.

Připojení Chlumce k Ústí nevidí jako řešení ani samotní obyvatelé obce. „Myslím, že by to nic nevyřešilo. Navíc pochybuji, že by pod sebe Ústí chtělo takto zadluženou obec, když by z toho v podstatě nic nemělo,“ řekl Lukáš Herych.

Ani Ústí nechce

Otázku připojení Chlumce k Ústí pokládá za bezpředmětnou i primátor Jan Kubata.

„Chlumec o připojení zájem nemá a město ostatně taky ne,“ řekl primátor. Nejdřív by podle něj museli zájem projevit obyvatelé zadlužené obce, násilné připojení nemá smysl.

A pokud by k tomu nakonec došlo? „Pozitivem by bylo rozšíření katastru města. Přes Chlumec by se postupně srůstalo Ústí s Teplicemi,“ řekl Kubata.