Nejistota, obavy, zlost. S takovými pocity přišlo včera odhadem přes pět stovek Ústečanů, většinou nájemníků společnosti CPI Byty, do sálu Setuzy na Střekov.

Náměstkyně ústeckého primátora Zuzana Kailová sem pozvala poslance Stanislava Křečka, odborníka na nájemní problematiku. A oni od něj chtěli vědět, jak se bránit razantnímu zvýšení nájmů, které pro ně pronajímatel připravuje od začátku příštího roku.

„Teď platím holý nájem 1,9 a se službami 3,6 tisíce korun. Nově chtěli 5,2 tisíce korun, ani nevím, jestli to bylo se vším. Nesouhlasila jsem,“ řekla Ludmila Kaňková.

Bydlí už čtyři desítky let na sídlišti Hornická v bytě, do něhož vlastníci, nejdříve Spolchemie, pak Spobyt a teď CPI Byty, nic neinvestovali. A protože chtěla slušně bydlet, vyměnila na vlastní náklady okna, položila nové podlahy a udělala další úpravy.

„Když jsem tím argumentovala, tak mě jen odbyli, že za opravený byt by mohli chtít ještě víc,“ zlobila se nájemnice. Její sousedka Dana Holečková podotkla, že i měřáky na topení si museli pořídit sami.

„Dotlačili nás k tomu, prý by nám jinak účtovali teplo tou nejvyšší možnou částkou,“ stěžovala si. „A teď si za naše peníze stavějí rezidence,“ rozčílila se. K jednání o novém nájmu je teprve pozvaná. I ona je připravena dodatek smlouvy, který firmě umožní nájemné zvýšit, nepodepsat.

„Nemusíte, nikdo vás k tomu donutit nemůže. A ani vás za to vyhodit z bytu,“ ujišťoval přítomné Křeček. Podle poslance by měl každý z nájemníků zvážit svou situaci a podepsat jen, když navržené nájemné bude schopen a ochoten hradit.

Po podpisu to už totiž zpátky nevrátí. Co se ale bude dít dál, když souhlasit nebudou? „To bohužel pořádně nikdo neví, ani příslušný ministr. Je to chaos,“ míní Křeček.

Pronajímatel, který nedosáhne dohody s nájemníkem, se bude muset obrátit na soud. „Ale ten se nebude mít podle čeho řídit. Chybí zákon o místně obvyklém nájemném,“ řekl Křeček.

Ministerstvo sice chystá cenové mapy, ale ty podle něj nic neřeší, zvláště když budou vycházet z údajů realitních kanceláří, které nabízejí nové nebo komplexně zrekonstruované byty za tržní nájmy.

Do situace by, jak řekl, měly zasáhnout města a obce. Důležité podle něj bude, jak ony nastaví nové nájmy. Ty ale rozhodnutí odsouvají až po volbách, alespoň v Ústí ano.

„Zatím jsme se o tom ve vedení města nebavili,“ potvrdila Kailová. Noví zastupitelé by podle ní měli rozhodovat tak, aby to bylo pro obyvatele únosné. „Určitě musí přihlížet k sociální skladbě,“ dodala.

O tom je přesvědčen i Křeček. „Bydlení není zboží, které si buď koupím, nebo nekoupím, ale sociální právo,“ doplnil.