Ve dvě hodiny odpoledne otevřou brány volební místnosti a politické závody mohou začít. Mnozí ale už „ten blázinec“ chtějí konečně mít za sebou.

Třeba úředníci. Museli totiž připravit 97 volebních místností jen v samotném Ústí a všem doručit volební lístky. Na Střekově například je roznášeli, podle Marty Jaklové, vedoucí správního odboru, sami úředníci.

„Sepsali jsme s nimi dohodu o provedení práce, obcházeli to po pracovní době i o víkendu.“

Každý volební okrsek má přiděleného od radnice svého zapisovatele a právě ten, nebo ta, lístky v okrsku vhazovali do schránek. Co se pak volebních místností týká, jednodušší to mají v okolních obcích. Zde jich je celkem 28 a na obec připadají maximálně 4, například v Chlumci, někde i jen jedna, jako na Telnici.

To se ovšem neobešlo bez emocí. Například lidé v Dolních Zálezlech obdrželi do schránky spolu s lístky ještě volební program zdejšího současného starosty Miroslava Suchého a roznášet je měli úředníci z radnice.

„Volební lístky roznášela zapisovatelka volební komise, materiály s programem pracovníci úřadu. Kdo by si dneska dovolil, aby lístky a volební program strany roznášel jeden člověk? Tedy pravda je, že to bylo v jeden den,“ řekl k tomu Suchý.

Voliči budou do uren vhazovat svou volbu nejen ve školách, ale i domovech důchodců, budovách firem, jako je třeba Autosalon OKIM, případně v Corsu. Ale i v restauracích (v Olšinkách U Pešků, nebo U Fírů v Božtěšicích). Unikátem pak je Požární zbrojnice ve Skoroticích.

Na vše samozřejmě musí dohlížet volební komise. Její členové za to obdrží 1600 a předseda 1900 korun. Pokud bude vyhlášeno i druhé kolo senátních voleb, pak dostanou přidáno o 200 korun navíc.

Jak dnešní den stráví hlavní postavy kandidátek? Za největší favority a zároveň rivaly jsou tradičně považováni ČSSD a ODS. Trojka ODS a náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha dnešek prožije jako každý jiný. „Ráno vstanu, opařím se čajem,“ zažertoval Řeřicha. „Pak mne čekají pracovní povinnosti. Odpoledne odvolím a pak si snad konečně trochu odpočinu.“

ČÍSLO DNE: 64
Zajímavé číslo z volební statistiky; říká, že do zastupitelstev městských obvodů v Ústí nad Labem kandiduje stejný počet členů ODS a KSČM. Tedy 64.
Ze SNK–ED pouze jediný.

Podobně jej prožije Josef Macík, jednička ČSSD. Ten bude dopoledne v úřadě na Severní Terase, kde je místostarostou. „Odpoledne půjdu samozřejmě volit s rodinou. Nervozní je teď asi každý, to bude trvat do té doby, dokud voliči neodevzdají své hlasy. Ale horší to může být po volbách, až začnou vyjednávání. Anebo také ne, pokud to, jak se říká, dopadne dobře,“ svěřil se Deníku.

Jak volby dopadnou? To nikdo neví. Odcházející primátor Jan Kubata (ODS) má ale svou představu. „Já bych si přál středo-pravicovou městskou vládu, podobně, jako je současná vláda České republiky.“