VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pyšný: Když budu rektorem, univerzitu povedu jinak

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Stal se ústřední postavou kauzy, v níž vedení ústecké univerzity nechalo prověřit tituly svých pedagogů. Profesor Ladislav Pyšný byl na seznam i se sVou manželkou, jeho bývalou studentkou.

17.10.2010 53
SDÍLEJ:

Ladislav Pyšný.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Oba získali své tituly na Vysoké škole zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislavě. Škola garantuje, že vše proběhlo podle předpisů.

Díky kauze, která se týkala vašeho titulu profesor, jste se stal mediální hvězdou. Jak se to projevilo na univerzitě?
Je zajímavé vidět v očích svých spolupracovníků plamínky. Vždycky se vám někdo bude smát, nebo vás podpoří. Jinak mě překvapil velký zájem studentů, kteří se mě ptají na rovinu, jak to s tou mojí profesurou je.

Musel jste kvůli tomu na kobereček?
Ne, a jsem překvapený. Kdyby někdo z vedení měl o mé profesuře pochyby, mohl si mě zavolat a já bych mu všechny potřebné dokumenty ukázal.


Už jste osobně mluvil s panem děkanem Radvanovským, který „pochybné“ tituly nechal prověřit?
Ne, vůbec. Jeho postup jsem dodnes nepochopil.

Kdy jste vlastně získal titul profesor a proč právě až na Slovensku?
Když jsem skončil školu, klasickou medicínu, zaujal mě doping a drogy ve sportu. Nejdřív jsem sledoval, jak funguje doping na lidské tělo a na toto téma jsem získal na lékařské fakultě titul kandidáta věd. Celých dvacet let po škole jsem dělal stále to samé téma – vliv drog na tělo sportovce a získal titul docent. U nás jsem se problematice drog ve sportu věnoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. Také jsem postupně začal přednášet tuto problematiku na vysokých školách na Slovensku. Zde jsem měl možnost hovořit s rektorem jedné školy, profesorem Krčmérym, o mém dalším profesním růstu. A on mi tehdy řekl, že mnou sledovaná problematika spadá do sociální práce a nabídl mi, abych „profesuru“ dělal na jejich škole.

Vysvětlete, jak vlastně takové profesorské studium probíhá v praxi.
Profesorem se stává odborník, který se dlouhodobě věnuje určitému problému a vykonává pedagogickou činnost. Já jsem například na FTVS založil předmět Výchova k dopingu, který je nyní realizován na většině škol zaměřených na pedagogiku a sport. Dále musíte publikovat, psát knihy a články do odborných časopisů.

Kolik je na pedagogické fakultě v Ústí profesorů?
Máme přes čtyři tisíce studentů a „vlastní“ profesory se domnívám, že máme pouze čtyři. Mě, dva profesory na katedře hudební výchovy a jednu profesorku na pedagogice.

#nahled|https://g.denik.cz/54/f8/pysny_ladislav__2__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/f8/pysny_ladislav__2_.jpg|Ladislav Pyšný - karikatura.#

To je dost málo.
Ano, na univerzitě v Bratislavě, kde jsem dělal profesuru, působí profesorů desetkrát více.

Vy jste vaše zpochybnění titulu odůvodňoval předvolebním bojem o post rektora. Stále si to myslíte?
Ano, jiný důvod mne nenapadá. Ale problém je bohužel v tom, že se touto „kauzou“ poškodilo jméno ústecké univerzity. Vezměte si jakéhokoliv studenta. Budou o něm říkat, že je z té univerzity, kde jsou ti profesoři, kteří získali tituly nekalým způsobem.

Chystáte se tedy na volby rektora jako kandidát? Do pátku se podávaly návrhy.
Již se na mne obrátilo několik akademiků s návrhem, zda nechci kandidovat na tuto pozici. S jejich návrhem jsem souhlasil.

Má se někdo z kolegů bát?
Ne, domnívám se, že jsem schopný s každým vycházet.

Co byste chtěl na univerzitě změnit?
V zásadních věcech, jako je výstavba kampusu, bych chtěl pokračovat. Chtěl bych navázat na kvalitní práci předchozích rektorů.

Co říkáte na vývoj ohledně kampusu?
Je to obtížné, linie vývoje odpovídá občasným ekonomickým podmínkám. Jen mě mrzí, že se poněkud zapomíná na kvalitu života zejména studentů, například na jejich volnočasové aktivity. Co například místa pro kulturní a sportovní vyžití. Studentské kluby, kavárny s realizovanými koncerty, diskotékami a některá sportoviště. Nyní se diskutuje jen o výstavbě budov pro výuku atd. To bych chtěl změnit a na tyto věci nezapomínat.

Myslíte, že se ve výstavbě kampusu utápějí nějaké peníze?
Myslím si, že ne.

Už před čtyřmi lety jste se ucházel ve volbách o funkci rektora, ale neuspěl jste. Proč?
Byli jsme čtyři kandidáti a došlo k tomu, že zejména studentská část senátorů se jednoznačně postavila za Ivu Ritschelovou. Pokud mohu zpětně období následných čtyř let hodnotit, musím říct, byla to dobrá volba.

A kdy to přestala být dobrá volba?
Paní rektorka tady udělala skutečně dost práce, základem je vznik kampusu. I v tom bych já rád pokračoval. Ale měl bych trošku jiný názor na řízení univerzity, kdy bych usiloval o co největší samostatnost v činnosti jednotlivých součástí.

V čem tedy její další vedení univerzity nebylo moc kvalitní?
V současné době dle mne přestává být akademická půda o svobodě slova a odbornosti, ale vznikají zde zájmové skupiny. S jejich názory je poté spojen určitý „lobbing“ a působení různých tlaků. Může to souviset s atmosférou v celé současné společnosti.

Je možné tedy, že by katedra tělesné výchovy měla po čtyřech letech od doby Zdeňka Havla opět svého rektora?
Možné je všechno. Samozřejmě bych chtěl navázat i na úspěchy vedení univerzity v době působení docenta Havla. Ale nezapomeňte, že jsem lékař, ne tělocvikář.

A jakou máte vůbec specializaci?
Mám specializaci všeobecné lékařství a poté tělovýchovné lékařství, protože jsem spolupracoval jako lékař s různými sportovními týmy. Chtěl jsem kdysi mít i svou ordinaci na fakultě, ale to mi hygienici nepovolili. Tak jsem se naštval a šel učit.

S jakými sportovci jste například spolupracoval?
S mládežnickými a ženskými fotbalovými reprezentacemi, dříve ústeckými fotbalisty. Dělal jsem také například triatlonové, pětibojařské či cyklistické reprezentace.

#nahled|https://g.denik.cz/54/f8/pysny_ladislav__1__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/f8/pysny_ladislav__1_.jpg|Ladislav Pyšný - karikatura.#

Jaké jste s nimi zažil úspěchy?
Triatlon byl úžasný, tehdy řádili na mistrovství světa Krňávek, Ospalý a Řehula.

Jak se vám vůbec nyní učí na univerzitě?
Studenti jsou stále vynikající a je to radost je učit. Co se týká vztahů mezi kolegy učiteli, tak tam je to buď o přátelství nebo také určité strategii, ale já bych neměnil.

Údajně jste na první pokus nezvládl docenturu, co je na tom pravdy?
Dříve se většina docentur na univerzitě dělala na pedagogické fakultě, i když jste měl jinou specializaci. Tenkrát před mou habilitací se ale ohradila Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, že nemohu dělat habilitační řízení v oboru pedagogika – tělesná výchova na ústecké pedagogické fakultě. Zasedla kvůli tomu vědecká rada a moji docenturu „odložila“. Proto jsem následně habilitoval na FTVS UK v Praze. Dnes jsem rád, že mám docenturu z této školy, tehdy mne to fakt mrzelo.

Jak se vůbec stane, že si učitel vezme za manželku svou studentku?
Ona byla moje bývalá studentka, já byl v té době rozvedený a ona mě okouzlila. Šel jsem po ulici a viděl jsem dívčinu, která měla hezký krok. „To bude nějaká atletka,“ říkal jsem si. Pak se otočila a byla to má bývalá studentka. Zeptal jsem se jí, jestli si nepůjde zahrát stolní tenis a ona šla. Tak to začalo.

Jaké to je chodit do stejné práce jako manželka?
Fajn. My nejsme spolu v kanceláři, o práci si povídáme na chodbě, o studentech doma a má to své tmelící funkce.

I její docenturu nechávala univerzita prověřit. Proč ji dělala také až v Bratislavě? To jste ji tam přivedl vy?
Ano, divila se, jak je to možné, že ji prověřují na univerzitě. Každá škola postupuje podle směrnic a moje manželka všechny splnila. Já tam začal přednášet a ona tam pak jezdila se mnou.

Kandidujete za ODS jako 30. do ústeckého zastupitelstva. Proč?
Ano jako nezávislý. Líbí se mi u této strany jejich postoj k výstavbě kampusu. Je to velice dobré pro další rozvoj naší ústecké univerzity.

Na Facebooku jsem si přečetl váš názor, že jste proti školnému na vysokých školách. To se moc neslučuje s programem ODS, nemyslíte?
Představte si, že jste mladý člověk, skončíte školu, jdete učit a jste zadlužený. Máte dluh, malý plat a malé dítě. To je přece šílené. Peníze se ve školství mohou ušetřit jinde, ne je brát od studentů.

Vaše manželka je jako číslo osm. To už je hodně reálné, aby se dostala do zastupitelstva, že?
Ona se zabývá vlivem pohybu na kvalitu života obyvatel. Když nyní byla na mateřské, tak dost nadávala, že ve městě nejsou lepší podmínky pro život rodin s dětmi. To by chtěla změnit.

Ale kandiduje za stranu, která zde vládla a měla ty aktivity realizovat.
Právě to se pokusí nyní prosadit.

Pyšný: Narodil jsem se v sanitce

Byl to zajímavý pocit zpovídat Ladislava Pyšného. Pokládat mu otázky a čekat na odpovědi. Protože ještě před deseti lety to bylo obráceně, když on podával otázky mně. Byl jsem totiž jeho studentem na katedře tělesné výchovy.

Rozdíl je v tom, že já od něj dostával pak známky do indexu (naštestí mě nikdy nevyhodil), ale já mu žádnou známku nedám. To musíte udělat vy, četenáři.

Když jsme asi před třemi týdny zveřejnili článek, že vedení ústecké univerzity prověřuje některé pedagogigy, zda své tituly nabyly oprávněně, strhla se kolem toho velký humbuk. V jeho středu byl právě Ladislav Pyšný, který svou profesuru udělal v roce 2006 a v roce 2007 ho prezident jmenoval profesorem. Nakonec den nato, univerzita vydala prohlášení, že je vše v pořádku.

Možná to byl opravdu takový malý předvolební boj. Boj o místo rektora, které bude nyní po Ivě Ritchelové volné. A právě Pyšný se do tohoto boje zapojil.

A proto nemohl chybět v Otázkách šéfredaktora i s karikaturou, pro jsem ho musel fotografovat ze všech stran. „Když mě fotí, tak mi říkají: uvolni obličejové svaly,“ smál se a při tom si dlaněmi plácal po tvářích.

Ladislav Pyšní se narodil na Střekově. „Bylo to v sanitce před svobodárnou, alepoň tak mi to říkala maminka,“ vzpomínal.

Kromě přednášek na ústecké univerzitě ještě „hostuje“ na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT a ordinuje jako sportovní lékař v soukromé klinice Tornero na Bukově.

Máte i své ordinační hodiny na klinice Tornero. Co tam přesně děláte?
Ve školství nemáte nikdy nic jistého a peníze také nejsou nejlepší. Jsem tam dvakrát v týdnu po dvou hodinách a mám stále plno. Za což děkuji.

Chodí k vám nějaký známý sportovec?
Já jsem kdysi udělal chybu. Když jsem měl fotky se svými pacienty, známými sportovci, tak jsem si je dal na zeď v ordinaci. A představte si, vyloupili mne a ten zloděj mi ukradl i tyhle fotovzpomínky na mé „mládí“. Sbohem mým fotkám třeba s Pavlem Nedvědem, Honzou Řehulou či Honzou Železným.

Když se specializujete na doping, doporučil byste ho nějakému sportovci?
Určitě ne. Jistě, sport je dnes ovlivněn penězi a já se jim, sportovcům mnohdy ani nedivím, že k tomu někdy sáhnou. Ale doping ve sportu je specifický tím, že se jeho negativní účinky na organizmus neprojevují hned. Jsou skryté. A proto doping sportovci zlehčují.

Existuje něco jako měkký doping, když jsou měkké drogy jako například marihuana?
Určitě, například jsou sportovci, co nechtějí brát žádné látky z vnějšku a jen modulují látky ve svém těle. Například díky určitému přijímanému enzymu může vlastní testosteron najednou působit déle.

Autor: Vladimír Mayer

17.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 53
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Rodinný pětiboj pro Elišku.
6

FOTO: Rodinný pětiboj opět podpořil handicapovanou Elišku

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Neštěmická

Ústecko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Rapid v čele 2. ligy! Hradiště rozstřílel šestnácti brankami

Ústí nad Labem - Rapid smetl Hradiště 16:0 a jde do čela 2. ligy futsalistů!

„Rentgenové“ neštěstí mělo odezvu i na Hradecku

Ústí nad Labem, Hradecký kraj - Kvůli smrti způsobené pádem rentgenu v Ústí nad Labem zpozorněly i nemocnice v Hradeckém kraji. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení