Krajské město dnes ovládne koalice ČSSD, ODS a SZSP. Tyto strany se v sobotu odpoledne dohodly nejen na rozložení sil v městské radě, ale také v ústeckých obvodech.

Ústeckému deníku to potvrdil Jan Řeřicha, vyjednavač týmu ODS. „Jelikož volby vyhrála ČSSD, plně respektujeme, že nehodlala o postu primátora diskutovat,“ vysvětlil Řeřicha. „Ani my bychom o tomto postu nediskutovali v případě volebního vítězství.“

HLASUJTE
V NOVÉ ANKETĚ!

Arno Fišera, hlavní činovník ČSSD na Ústecku, by nejraději na postu primátora viděl Pavla Dlouhého. „Myslím, že by byl nejlepší. Musíme ale najít personální shodu,“ řekl o tom neurčitě. Dlouhý tuto možnost ale v rozhovoru pro Deník odmítl.

TOP 09 se cítí podvedená. „Tohle vyjednávání je největší šaškárna, jakou jsem za tři sezony v politice zažil,“ řekl znechuceně vyjednavač strany TOP 09 Pavel Boček.

ČSSD kromě postu primátora získala jednoho náměstka. ODS pak bude mít funkci statutárního náměstka, který je v podstatě primátorovým zástupcem, a dalšího náměstka. V jedenáctičlenné městské radě, jejíž součástí náměstci a  primátor jsou, obsadí ČSSD pět křesel, ODS pět křesel a jedno křeslo SZSP.

Co se ústeckých obvodů týká, zde nastanou největší změny. V centrálním městském obvodu přibude jeden místostarosta, tedy zde budou dva. Funkci starosty získá ODS, jednoho místostarostu ČSSD, dalšího ODS. Společně se SZSP budou občanští demokraté držet 5 ze 7 míst v radě obvodu.

Na Severní Terase získá ČSSD post starosty. ODS na Severní Terase obdrží místostarostu a dvě místa v radě, tři ČSSD.

Neštěmický obvod je specifický. Zde se starostou stane kandidát SZSP. Místostarosta připadne ODS a přibude ještě jeden, pro ČSSD. Většinu v radě si tu podrží ODS a SZSP.

Stejné rozložení křesel v radě bude i na Střekově. Zde zůstává starostenský post plně v rukou ODS, místostarosty sociální demokracii.

Trojkoalice se také dohodla na třinácti bodech svého programu. Kladou důraz na čistotu a bezpečnost ve městě, zmnožení míst v mateřských školkách, podporu občánkům, dotování sportu, zefektivnění magistrátu, důraz na vyšší kvalitu života seniorů.

Mezi nejvýznamnější body programového prohlášení ovšem patří modernizace vozového parku MHD a navrácení původního významu městským obvodům.