To je daň za nesystémovost, s níž je internet na ústecké základní školy zaváděn. Jelikož je město zřizovatelem škol, přímo se tu nabízí možnost, jak ušetřit peníze městské kasy. Jak? Zavedením jednoho poskytovatele internetu a počítačového vybavení, jenž by vzešel z veřejné soutěže.

Všechno je ale jinak. „Město v dohledné době nechystá sjednocení poskytovatele internetu do škol,“ sdělila totiž Deníku Ivana Solničková z kanceláře primátora.

„Největším poskytovatelem internetu je městský Metropolnet, který zajišťuje internet pro 5 škol, dále Telefonica O2 pro 3 školy a T – Mobile dodává internet do dvou ZŠ,“ dodala Solničková.

Ostatně, sjednocení poskytovatelů internetu a počítačových služeb by uvítali i ředitelé základních škol. „Ale muselo by to opravdu být ku prospěchu věci. Přirovnala bych to k poskytovateli GSM. Náš původní operátor nebyl špatný, ale magistrát nám pořídil služby centrálně a to je opravdu skvělé, jsme moc spokojení,“ řekl Ramona Grohová, ředitelka ZŠ SNP.

Škola jinak disponuje multimediální, 3 roky starou, učebnou výpočetní techniky. Škola, která je zasíťovaná, využívá například i elektronickou žákovskou knížku a další. Využívá poskytovatele Volný, což ji stojí 28 tisíc korun ročně.

Na vybavení jedné počítačové učebny, včetně projektoru, počítačů, serveru, zasíťování a nábytku, vychází zhruba 1,7 milionu korun. To by při 19 ZŠ, jež magistrát zřizuje, činilo celkem asi 32 milionů.

Náklady ústeckých škol na internet

Ročně základky dohromady za internet zaplatí zhruba 4,37 milionu Kč

Rozmezí se přitom pohybuje od 5,7 tisíce Kč u ZŠ Karla IV. po 57 tisíc Kč u ZŠ Vojnovičova.

7,2 tisíce platí ZŠ Školní náměstí, 5,7 tisíce korun platí ZŠ Husova.

Poskytovatelem připojení je 11 různých firem.

Provozní náklady si školy hradí v rámci svého rozpočtu.

Jak vysvětlil Marcel Rahm, vedoucí ústeckého odboru školství, získaly některé ZŠ v minulých letech počítačové učebny v rámci projektu ministerstva školství Internet do škol. „Ve spolupráci s Americkou obchodní komorou bylo rozděleno na dvě ústecké školy 300 tisíc Kč, konkrétně na ZŠ Anežky České a ZŠ Stříbrnická.“

Předminulý rok také dostala počítačovou učebnu o 20 místech, včetně interaktivní tabule, předlická ZŠ Školní náměstí, a to v ceně asi 900 tisíc korun. Odpovídající počet moderních počítačů chybí na pěti ústeckých školách. Ostatních 14 prý mají počítačů dostatek, jenže ty rychle stárnou.
Na bouřlivý rozvoj IT technologií upozorňují počítačoví odborníci.

Třeba Vilém Hlaváček z firmy Losan internet si myslí, že se to dá jednoduše ilustrovat počty uživatelů internetu. V roce 2000 bylo jen 250 milionů uživatelů. „Dnes je uživatelů více než 1,8 miliardy,“ vysvětlil Hlaváček.

Podle něj je budoucnost taková, že kdo nebude umět pracovat s internetem a počítačem, jako by neuměl číst a psát. Podle Pavla Grunznera ze společnosti Orange and Green je výuka prací na moderních počítačích životně důležitá.

"Dnes už úplně všichni potřebují internet a počítač,“ myslí si s tím, že se navíc rozšiřují možnosti elektronických podatelen, oficíální komunikace s úřady, či firmami po „síti“ a další.