Kdo je Vít Mandík, tedy budoucí vládce Ústí? Coby osobnost je člen ČSSD ústecké veřejnosti takřka neznámý. Kvůli tomu si vysloužil budoucí primátor i přezdívku pan Neznámý. Případně nově i pan Nedostupný, protože se s ním doposud nikdo z médií nedokázal spojit ani po telefonu.

Gandalovič: Neznám

Jednačtyřicetiletého Mandíka nezná ani bývalý ústecký primátor Petr Gandalovič. „Přiznám se, že jsem se s ním nikdy nesetkal, takže o něm nic nemohu říci,“ uvedl. „Předpokládám ale, že ze svého středu ČSSD vybírala odpovědně takového člověka, jehož považuje za nejlepšího. Pokud bude zvolen, doufám, že bude dobrý primátor,“ řekl lakonicky Gandalovič.

Více v pondělí

Na to, že Mandíka, šéfa neštěmické ČSSD, v podstatě málokdo zná, odpověděl Arno Fišera, předseda sociální demokracie s humorem. „Není neznámý, já ho třeba učil ve čtrnácti letech lyžovat,“ žertoval.

„Ale teď jsme to vymysleli tak, že médiím a veřejnosti jeho životopis, oficiální fotografie a další věci představíme až v pondělí. V každém případě ani tak nemůžeme říci, jaký je primátor, protože stále ještě nebyl zvolen zastupiteli.“

Jeho zvolení by mělo být formalitou. Koalice ČSSD, ODS a SZSP se na jeho jménu shodla. Nyní se jen čeká na první jednání ústeckého zastupitelstva, které by mělo být kolem 10. listopadu.

Přesto se ale Mandíkovo jméno již v médiích objevilo. V listopadu loňského roku totiž zastupitelstvo prodalo firmě Ekofin PC za 1,5 milionu korun pozemky na Větruši pro stavbu hotelu. Byl to jediný zájemce, který se přihlásil. Ve firmě Ekofin PC je podle výpisu z obchodního rejstříku Vít Mandík jednatelem.

Ekofin PC přitom musí splnit několik podmínek. Především pozemky budou fakticky převedeny až po dokončení druhého nadzemního podlaží hotelu. Zatím bude uzavřena jen smlouva o budoucí smlouvě kupní. Schválená cena ale musí být zaplacena již před jejím podpisem.

Mandík je spjatý i s firmou Jutta, v níž je jednatelem. Dalším jednatelem tu je i Jiří Dušek. „My jsme si kvůli státnímu svátku udělali jakoby dovolenou,“ řekl k nedostupnosti Mandíka. Na otázku Deníku, jak ho vidí, odpověděl jen, že je to slušný člověk. „Víc vám k tomu neřeknu.“

- 41 let, v letošních volbách kandidoval poprvé a hned jako lídr ČSSD v ústeckém obvodě Neštěmice.
- Získal 5 393 hlasů a umístil se z 11 nových zastupitelů ČSSD na šestém místě
- Podniká v realitách: Real de Luxe, JUTTA, MDI GROUP (všude členem stat. orgánu a společník s vkladem), EKOFIN PC (jednatel).
Zdroj: www.firmy–lide.cz

Dušek ale ústecké veřejnosti naopak neznámý není. Jednak je vysokým činovníkem ústeckého fotbalu, jednak o něm hovořili odpůrci Arna Fišery jako o „oranžovém kmotru,“ který měl údajně platit členům ČSSD za loajalitu a za zvedání rukou při hlasování.

Mladí sociální demokraté (MSD) dokonce vydali usnesení, kde se zmiňují o Duškových vnitrostranických přezdívkách Kešuda, Kopačka, nebo Fotbalista a o jeho údajných nečistých praktikách.

Jelikož ale za místní MSD stál Tomáš Horáček, Martin Berger a Ladislav Mrvík s Jakubem Tykalem, sami spojovaní s „velrybařením“ a dnes už s hnutím Severočeši.cz, kauza vyzněla spíš jako z pozadí řízený souboj dvou frakcí, veřejně propírajících své špinavé prádlo, složené z polopravd.

Jako o šedé eminenci o Mandíkovi hovořili i čtenáři Deníku v internetové diskusi. Například čtenářka Ilona. „Tak jsem nějaká rozpačitá. O Mandíkovi se říká šedá eminence ČSSD,“ napsala.

Také lidé oslovení na ulici na ulici vůbec nevědí, kdo Mandík je. „Já ho viděl na billboardech, ale to je tak všechno,“ rozčiloval se Petr Nedorost. „Je to podobná situace jako s panem Foldynou. Nedokáží říct jasně, kdo je vede a pak někoho vytáhnou odkudsi z temných zákoutí. Proč jsem je vlastně volil?“ ptal se udiveně.

Další čtenáři zase upozorňují, že Mandík nemá žádné zkušenosti z veřejné funkce. „Jedno je jisté, pan Mandík nemá žádné zkušenosti z komunální politiky,“ napsal čtenář Franta.

Pokud bude Mandík skutečně zvolen primátorem, stane se tak na jednání zastupitelstva, jež svolá dosluhující primátor Jan Kubata. Ten se k osobě nového kandidáta nechtěl vyjadřovat. „Novému vedení budu držet pěsti, protože mám Ústí rád a přeji mu to nejlepší,“ řekl s tím, že jinak Mandíka nezná.