Při proměně Městských sadů na Aktivní park se dočkaly také staré části parku jako amfiteátr a jezírko. Reakce na jeho nový kabát ale vyznívají rozporuplně. Jedněm se líbí, druhým ne. Ti pak dodávají, že jim přijde předražený.

Příznivě se například vyjádřil Zdeněk Kubec, předseda SZSP, který se včera přišel podívat na jejich slavnostní otevření. „Tohle městu chybělo,“ komentoval to během otevíracího programu.

Ten začínal ve středu už v jedenáct hodin. Promenovali se tu dětské mažoretky, své umění předváděli cyklisté na horských kolech, do toho jim hrála reprodukovaná muzika DJ Tannera.

Zcela opačný názor než Kubec ovšem včera vyjádřili zastupitelé KSČM. Pavel Vodseďálek si třeba myslí, že to mohlo být lepší. „Za ty peníze to mohlo být vidět na kvalitě,“ řekl bez obalu.

Sady totiž stály 82 milionů korun, přičemž 76 milionů město obdrželo z Regionálního operačního programu. Kvůli této částce se začaly ozývat i hlasy, volající po auditu. Na předraženost a necitlivé kácení upozorňují také členové ústecké České pirátské strany. Připravili letáky, vyzývající Ústečany, aby o jednotlivých prvcích parku řekli, zda podle nich odpovídají ceně revitalizace.

Také na sociální síti facebook toto navrhuje známý Pirát a ředitel Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler.

Svůj souhlas s auditem tu ovšem vyjadřuje i Jan Řeřicha (ODS), dosavadní náměstek ústeckého primátora. „Audit Městských sadů - nejsem samozřejmě proti, taky se mi to zdá dost … (cena za rekonstrukci – pozn. red.)“

Městské sady jsou považované za dítě ústecké sociální demokracie. S tím nesouhlasí Arno Fišera, městský zastupitel za ČSSD. „Mě vždycky ty řeči, že v sadech stavějí Fišera a Kailová, rozesmějí. Je to součást integrovaného plánu rozvoje (IPRM), prošlo to výběrovým řízením,“ oponoval Fišera s tím, že ho volání po auditu překvapuje.

„Jestli to říká investiční náměstek Řeřicha, potom by volal po auditu své práce. Pokud má pocit, že je něco v nepořádku, nevidím důvod, proč by se to nemělo auditovat.“

Sám Řeřicha prý svůj příslovek nezamýšlel jako spekulaci nad tím, zda park byl, či nebyl předražen. „Já sice nesedím ve výběrových komisích, ale nabídku znám podrobně a domnívám se, že vše je v pořádku.“

Odpůrci rekonstrukce parku vyčítají nejen příliš vysokou cenu, ale také necitlivost k původní zeleni. Za pravdu jim letos v únoru dala i ČIŽP. Podle ní ústecký magistrát chybně vydal povolení v parku pokácet 152 stromů a stovky křovin.

Podle ředitelky oblastního inspektorátu ČIŽP Jany Moravcové nemůže inspekce nikoho pokutovat, jelikož firma, jež stromy pro město kácela, měla povolení od magistrátu, o němž nemohla tušit, že není v souladu se zákonem.