„Za letošní Dušičky jsme utratili asi pět set korun, staráme se ale o víc hrobů, především našich bývalých sousedů a známých z Tuchomyšle,“ vyprávěl na trmickém hřbitově Robert Tvrzník.

Tuchomyšl má ostatně na hřbitově i samostatnou hrobku. Společnou hrobku tam ale mají například i lidé, kteří si nemohou samostatné hrobové místo dovolit.

O tři hroby se na stejném hřbitově starají i Čmolíkovi. „Určitě je to nákladné, ale je nás hodně, takže se o to vždycky nějak podělíme,“ řekla Monika Čmolíková.

Větší množství svíček, věnců a dalších ozdob si přitom většina lidí nosí už z domova. „Tady kupují jen běžné věci, na které zapomněli,“ uvedl inspektor veřejného pořádku Městského úřadu Trmice Lubomír Fajmon.

Dodal, že největší nápor byl na hřbitově 28. října a o víkendu. „V úterý už lidé chodí většinou jen zapalovat svíčky,“ řekl Fajmon.

Že si lidé nosí na hřbitovy již připravené květiny, potvrzují i slova Elišky Drapelové, která na Střekově provozuje Květiny u Elišky.
„Stejně jako každý rok máme v období Dušiček více klientů. Dvakrát víc jich chodí určitě,“ potvrdila Drapelová.

Vandalové nepřišli

Vyšší počet klientů navíc očekává ještě celý tento týden. A o co je v květinářství největší zájem? „Jednoznačně o zelené zboží, tedy to s chvojím,“ dodala květinářka.

Příliš drahé a honosné květiny přitom lidé často na hrob nekupují. Společně s pozůstalými totiž na hřbitovy často míří také různí nenechavci a vandalové.

Špatné parkování

V Trmicích přesto žádný problém zatím nezaznamenali. „Hřbitov hlídá městská policie, zatím si nikdo nestěžoval,“ řekl k tomu Lubomír Fajmon.
Žádné výrazné problémy zatím nezaznamenala ani ústecká policie. I přes velký víkendový nápor evidovali policisté jen dopravní komplikace.

„V souvislosti s Dušičkami jsme zatím žádný případ vandalismu nebo krádeže nezaregistrovali. Řešili jsme převážně dopravní komplikace v okolí hřbitova na Střekově. Šlo o problémy s parkováním, kdy řidiči nerespektovali dopravní značení,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že ani v loňském roce nebyla situace jiná.

„Případy vandalismu nebo krádeží se vyskytují v průběhu roku, kdy není na hřbitovech taková koncentrace lidí,“ dodala Hyšplerová.
Lidé se tak o svá hrobová místa, kterých je na sedmi hřbitovech na Ústecku celkem 18 759, bát nemusí.