V Chabařovicích vyhrálo komunální volby Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté (SNK-ED), v patnáctičlenném zastupitelstvu obsadí 4 křesla.

Po 2 mandátech získaly ČSSD, KSČM, ODS, Sdružení chabařovických rodáků, SZSP a 1 SZ.

„Koaliční jednání bylo jednoduché a prakticky od začátku jsme měli jasno,“ řekl za vítězné SNK-ED Jiří Záhořík, dosavadní starosta.

Ke spolupráci Evropští demokraté pozvali ČSSD, KSČM a SZSP, dohromady budou mít v zastupitelstvu pohodlnou dvoutřetinovou většinu. „Bude to podobné složení jako dosud. Oproti minulosti jsme ještě přibrali sociální demokracii, která dosud součástí koalice nebyla, protože v minulém období měla jen jednoho zástupce,“ poznamenal Záhořík.

Kampaň nezaujala

ODS se podle něj v Chabařovicích na vládě podílet nebude. „Neoslovili jsme ji, nelíbila se nám její negativní kampaň,“ vysvětlil.
Dodal, že na svém prvním jednání se chabařovičtí zastupitelé sejdou za týden, 10. listopadu v 17.00 hodin, a to ve staré radnici.

O dva dny dříve, již 8. listopadu, se bude konat ustavující zastupitelstvo Trmic. Do té doby chtějí Starostové a nezávislí, sdružení, které trmické volby vyhrálo, tajit, s kým se dohodli na koaliční spolupráci.

„Jednání ještě stále probíhají. Něco se už rýsuje, ale nechceme o tom zatím mluvit. Oznámíme to až v pondělí,“ řekla jednička na kandidátce sdružení, dosavadní starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Do nového městského zastupitelstva se kromě 4 zástupců tohoto sdružení dostali 3 občanští demokraté, 2 sociální demokraté, 2 za Stranu Zdraví Sportu Prosperity a po 1 za KSČM, SNK Trmičáci, Sdružení nestraníků a TOP 09. V místních politických kuloárech se spekuluje, že Starostové a nezávislí utvoří koalici s ČSSD a SZSP.

„Je to v jednání, zatím jsme se sešli jednou a jedna schůzka ještě bude. Zájem určitě máme,“ řekla Vlasta Součková, která vedla kandidátku ČSSD.

Přísná opozice

Naproti tomu Michal Žalud, lídr SZSP, jenž ale skončil až jako druhý náhradník, byl tajemný. „Dohodli jsme se, že zatím nebudeme nic zveřejňovat,“ uvedl.

V trmických volbách druhý nejsilnější politický subjekt, ODS, pravděpodobně skončí v opozici. „S vítězem voleb jsme jednali, ale už jsme skončili. Nepodařilo se nám vyjednat podmínky, s nimiž jsme do jednání šli,“ řekl lídr kandidátky ODS Tomáš Kraus. Ujistil, že budou opozicí přísnou, leč spravedlivou.

Z rýsujícího se staronového vedení nemá Kraus radost. Oubrechtová v čele podle něj není pro Trmice dobré řešení. „Městu chybí rozvojová koncepce a mělo by také čerpat víc peněz z dotací. Oubrechtová to nezmění, je slabá,“ míní Kraus.

Trmičtí voliči si to ale zjevně nemyslí, Oubrechtové dali ze všech kandidátů nejvíce hlasů, 427, má tak o 140 víc než další v pořadí. Podle Krause je za tím její vstřícná sociální politika, hlavně vůči seniorům. „Jinak toho moc neudělala. A kdo nic nedělá, nic také nezkazí,“ vysvětluje si její volební úspěch.
Zastupitelé Trmic se v pondělí sejdou v sále U Kastnerů v 16.30 hodin.