„Tchýně nechala pootevřená vrátka, čehož využila naše tříletá velšteriérka a zdrhla ze zahrady. Zatímco já ještě brousil po lesích a hledal ji, už mi zvonil telefon a že si mám pro ni přijít do útulku,“ líčil nedávnou příhodu oční lékař a politik Pavel Sušický.

Fenku si pořídil teprve pár dnů předtím, hned ji nechal očipovat a mikročip zaregistrovat. Právě díky tomu strážníci, kteří ji odchytili, rychle zjistili majitele.

Povinnost mít psa drženého na území Ústí trvale označeného uložilo město pejskařům obecně závaznou vyhláškou loni na jaře. A dalo jim 7 měsíců na to, aby očipovaného nebo z minulosti i tetovaného psa přihlásili do nového městského registru.

Rok poté si město pochvaluje, že vyhláška se osvědčila a splnila očekávání. „Oproti přibližně 7,4 tisíce psů evidovaných v Ústí na konci roku 2008, stoupl jejich počet zhruba o tisícovku,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Vzhledem k tomu, že obvody držitelům psů kompenzují náklady na čipování sníženým poplatkem, tak jim to podle Kailové alespoň částečně vyrovnává příjmy z těchto poplatků.

ČÍSLO DNE: 8 338
Tolik psů na území Ústí nad Labem evidují 4 obvodní radnice. Jejich počet se zvýšil o 969 poté, co město loni vyhláškou nařídilo majitelům, že musí mít psy trvale označené a přihlášené do městského registru.

„Především se ale podstatně zlepšila evidence místních psů,“ uvedla Kailová s tím, že se daří velmi rychle vracet ztracené psy jejich chovatelům.

„Nedávno jsem například dostala informaci, že v Novoměstské ulici na Střekově pobíhá opuštěný bernský salašnický pes. Po jeho odchycení pracovníkem magistrátu hlídka městské policie okamžitě čtečkou zjistila číslo čipu, dotazem na operační středisko zjistila bydliště majitele a berňák byl za necelou hodinu doma. Jde o velmi efektivní systém,“ dodala Kailová.

Také veterinární lékař Karel Linzmayer potvrdil, že ústečtí pejskaři vyhlášku většinou neignorovali. „Třeba v Děčíně takový efekt neměla,“ řekl.

Městská policie pejskaře a jejich psy kontroluje průběžně, k dispozici má 5 čteček mikročipů. „Letos jsme zjistili 138 přestupků, kdy pes nebyl trvale označen. Většinou, ve 107 případech, jsme to řešili blokovou pokutou. Zatím stále ještě na nejnižší hranici, v průměru 100 až 150 korun,“ uvedl ředitel Pavel Bakule.

Za říjen odchytávali strážníci v Ústí 37 toulajících se psů. „Je to lepší než dříve. Hlavně ty s registrovaným mikročipem hned můžeme vrátit majiteli. Nemusejí, třeba přes víkend, čekat v útulku,“ dodal Bakule.

Jaroslava Ježková, vedoucí centra pro zvířata v nouzi, to vidí podobně. Zdůraznila, že je důležitá právě i ta registrace mikročipu, protože ten sám o sobě zvíře dohledat nepomůže. V útulku je podle ní nyní 25 opuštěných psů, bývalo jich tam i 50.