Zvon kostela svatého Mikuláše v Petrovicích opět zvoní. Podle starosty obce Zdeňka Kutiny bude pravidelně zvonit přibližně po pětatřiceti letech.

„Byl jsem ještě kluk, když zvonil pravidelně, od té doby jen občas nějaký ten umíráček,“ řekl starosta. Dodal, že lidé návrat zvonění do Petrovic vítají. „Je to vesnický kolorit, nostalgie,“ vysvětlil Kutina.

Třikrát denně

Zvon v kostele bez střechy bude zvonit třikrát denně, v pátek čtyřikrát. Kromě šesté hodiny ranní, poledne a šesté večerní ještě v 15.00 hodin na památku zesnulých.

Z původních tří zvonů zůstal v kostele už jen jediný, ten nejmenší. „Zvon má dokonce rekviziční číslo, Němci ho chtěli za války odvézt, ale asi ho tu zapomněli,“ řekl k tomu historik a ředitel petrovické základní školy Jan František Teister.

Zvon začal zvonit při včerejší slavnosti, jejíž součástí bylo i divadelní ztvárnění pověsti o petrovickém zvonu a závěrečný ohňostroj.

„Původně jsme ho měli dostat k Vánocům, ale nakonec se vše stihlo k Dušičkám. K Vánocům by zvon měl dostat ještě nové srdce,“ radoval se Teister, kterému se podařil husarský kousek. Zvon kostela, který patří obci, zprovoznila zvonařská dílna Rudolf Perner z Českých Budějovic jako sponzorský dar.

Podle Martina Klouba ze zvonařské dílny, která na zprovoznění zvonu pracovala, se nejednalo o nijak náročnou práci. „Není ale časté, aby se takový zvon opravoval, protože je to přibližně stejně pracné a nákladné jako zvon nový,“ řekl Kloub.

„Jednalo se o standardní práce, jejichž cena se pohybuje mezi 130 a 160 tisíci,“ dodal pracovník dílny, která v minulosti dělala například zvony pro kostel v Libouchci.

Skleněná střecha?

Po obnovení pravidelného zvonění by Teister rád dal petrovickému kostelu i novou střechu. Rozhodně ale ne jen tak ledajakou.

„Rád bych na kostele viděl střechu skleněnou, abychom tu také něco nechali, ale památkářům se to nelíbí. Když tomu vrátíme obyčejnou střechu, budeme z toho mít zase jen tuctový kostel, jaký mají kdekoli jinde,“ nastínil ředitel školy další plány.