Týden po otevření neustává kritika Ústečanů k Aktivnímu parku. „Ten park je katastrofa,“ hodnotila Ilona Vaníčková nový vzhled sadů, jejichž rekonstrukce za 80 milionů korun trvala téměř rok.

„Jsme tu poprvé, ale nelíbí se nám to. V původních sadech bylo prvků pro děti sice málo, ale aspoň byly pohromadě a ne takhle roztahané,“ divila se Ústečanka nové podobě Aktivního parku.

Rozhodně se ale nejedná o jedinou připomínku, kterou Ústečané k nově otevřenému parku mají.

Arno Fišera (ČSSD) k tomu říká, že architekta nevybíral, stavbu nepřebíral, a tudíž se k tomu vyjadřovat nemůže. „Pokud ale technické nedostatky jsou, neměl odbor investic stavbu přebírat. V těchto záležitostech budu stejně nespokojen jako ostatní,“ řekl Fišera.

Podle vedoucího odboru investic Iva Zíky by bylo nepřevzetí stavby nemyslitelné. „To jsme měli proinvestované peníze vrátit?“ ptal se Zíka, podle kterého je vše podle projektové dokumentace. Navíc ještě není všem dnům konec, provoz odhalí nedostatky, které bude možné průběžně doladit.

Co se týká nedostatečného počtu prvků pro děti, na který si někteří Ústečané stěžují, vysvětlil Zíka, že jejich počet není konečný. „Blíží se zima, takže bychom prvky stejně uklízeli. Na jaře prvky naopak přibudou, například na pískoviště ve spodní části parku. V současnosti navíc hledáme sponzory, abychom park mohli vybavit nad původní rámec,“ vysvětlil vedoucí odboru investic.

Další věcí, která se Ústečanům příliš nelíbí, jsou paluby. „Výhled je z nich jen do ošklivých dvorů a navíc jim chybí střecha pro případ deště,“ stěžují si někteří. K tomu Zíka řekl, že výhled z palub není jen do dvorů, ale především na cyklostezku a jeviště, které v parku je.
Tomáš Sklenář z architektonické kanceláře MS Architekti, která projekt zpracovávala podle studie pražského architekta Michala Šrámka, říká, že na pergoly přijde ještě popínavá rostlina, která paluby částečně zastíní. „V původním Šrámkově návrhu přitom žádné takové paluby nebyly, takže ty jsme naopak přidali navíc,“ vysvětlil Sklenář.

Výtky k parku
- Už vypadávají kostky v dlažbě
- Málo prostoru pro dětské aktivity
- Výhled z palub je do nehezkého dvora
- Nedomyšlené zábradlí u schodů k dětským klouzačkám
- Žádné kryté místo pro schování se před deštěm
- Nehezké fontány
- Park je stále dost zarostlý

Ústečanům se nezdá ani zábradlí při schodišti u dětských skluzavek. Zdá se příliš vysoké, takže by děti mohly propadnout skrz.

„Zábradlí jsme navrhli podle norem, navíc by tam ani být nemuselo, protože je nutné jen tam, kde hrozí pád z výšky,“ řekl k tomu Sklenář. O geotextilii, která je na podél schodiště, prý úraz nehrozí. Navíc prý stejně asi časem zmizí. Na redakci Deníku se přitom již obrátil rodič, jeho syn se o „pletivo“ zranil.

Podle některých obyvatel města je navíc park stále příliš zarostlý, což by mohlo podporovat kriminalitu. Jen za minulý rok tam totiž policie eviduje přibližně dvě desítky trestných činů. „Jedná se především o krádeže telefonů, řetízků a podobně,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Problémy v minulosti byly v parku i s narkomany. Jejich návrat tam ale podle ředitele městské policie Pavla Bakuleho nehrozí. „Strážníci park kontrolují dnem i nocí, v čemž jim pomáhají i kamery, takže si myslím, že nemají šanci se tam vrátit,“ řekl Bakule.


PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII!

Líbí se vám nová podoba Městských sadů? Hlasujte!