Dva z nich školu navštěvovali už v letech 1936 – 38. „Od té doby se tu toho ale moc nezměnilo. Školu dobře poznávám, kromě osvětlení je snad vše stejné,“ přemýšlel jeden z žáků, kteří školu pamatují ještě jako oddělenou. Zvlášť pro chlapce, zvlášť pro dívky. „Každá měla svůj vlastní vchod, jestli byly školy oddělené mříží, už ale nevím,“ přemýšlel Heim.

„V osmatřicátém jsme šli oba do německé školy, ale tenkrát jsme stejně mezi klukama nerozlišovali, kdo je Čech a kdo Němec,“ shodli se bývalí žáci.

Vladislav Novák, který školu navštěvoval od roku 1947, vzpomínal, že tehdy už tam moc Němců nebylo. „Chodil jsem sem do šesté třídy, od té doby jsem tu byl poprvé před pěti lety,“ vzpomínal Novák, který si přesně vybavil jméno své první učitelky i pana řídícího.

Ani on ve škole nezaznamenal mnoho změn. Trochu ho překvapila jen velikost šaten. „V dětských očích se zdály o dost větší,“ smál se Ústečan.

Kromě bývalých žáků a zaměstnanců se do školy přišli podívat i rodiče, kteří již začínají přemýšlet, do které školy příští rok umístí své ratolesti. „Bylo zde asi dvě stě lidí. Kromě pamětníků, kterých se také sešlo třeba patnáct z jedné třídy, jsme tu měli i rodiče s dětmi ze školek, které si přišly vyzvednout své výtvarné práce,“ pochvaloval si oslavy s dnem otevřených dveří ředitel školy Marek Plch.

Návštěvníci mohli v základní škole využít prohlídky s průvodcem, nahlédnout do kronik a prohlédnout si historické fotografie a práce bývalých i současných žáků.

„Našla jsem tu svou žákovskou knížku a dokonce i fotografie v kronice,“ radovala se Naďa Chodovská, která školu navštěvovala jako žačka a později i jako kantorka.

Ředitel školy ukázal také nový panel odkazující na historii budovy a plány od významného architekta Josefa Gočára. Součástí byla také prezentace nového loga školy.