Podle slov Evy Jílkové z očkovacího centra ústeckého Zdravotního ústavu se i letos počítá s pandemickým kmenem typu A.

„Jako každoročně jsou ve vakcíně zastoupeny 3 typy chřipkových kmenů. Pro sezonu 2010/2011 je v očkovací látce zastoupen i pandemický kmen. Dva kmeny jsou tedy oproti loňsku nové, jeden zůstává stejný,“ řekla Jílková.

Při onemocní chřipkou se dají zmírnit její příznaky. „Tradičním lékem je – zůstat v posteli a udělat si nejlépe šípkový čaj s citrónem a medem. Koupit si lék Paralen, odpočívat a zajistit dostatečný přísun vitaminů,“ radí předsedkyně praktických lékařů Pavla Píchová.

Proti onemocnění chřipkou se dá také úspěšně očkovat. Ochrana po očkování vzniká přibližně za deset až čtrnáct dní po podání vakcíny. „Je to deset let, co jsem prodělal silnou chřipku. Od té doby se nechávám pravidelně očkovat a mám pokoj. Zatímco všichni kolem mě uléhají, já odolávám,“ řekl Ústečan Karel Konrád.

Proti chřipce se může pacient nechat očkovat u praktického lékaře nebo v nejbližším očkovacím centru.

„Když přijde pacient, že by chtěl nechat očkovat proti chřipce, tak ho nejprve vyšetřím, jestli je u něho očkování vhodné. Když to jeho zdravotní stav dovolí, je očkován,“ uvedla praktická lékařka Stanislava Labuťová.

Cena vakcíny pro letošní rok se pohybuje okolo sto šedesáti korun. Pacient musí také počítat s poplatkem za aplikaci. Nejvhodnější čas na očkování je od září do listopadu. „Podle prognóz je doba chřipkové epidemie většinou na konci ledna. Přesně se to ovšem určit nedá. Třeba loni pandemický kmen propukl už v listopadu,“ prozradila Eva Jílková z ústeckého očkovacího centra Zdravotního ústavu.

Chřipková epidemie Ústecku zatím nehrozí. „Pracovníci hygieny sledují týdně vývoj chřipkového viru a počet nemocných. Hygienici poslední dny zaznamenali jen výskyt respiračních onemocnění,“ řekl Josef Trmal z krajské hygienické stanice.

Respirační onemocnění a chřipka se od sebe liší příznaky. Chřipka nastupuje nejdříve vysokými teplotami a pak teprve přichází rýma a kašel. U respiračních onemocnění je tomu naopak. Nejdříve má pacient rýmu a kašel a poté přichází zvýšená teplota.