Michaela Košťálová je jediná rozhodčí v regionu, má licenci 2. třídy a hokejová pravidla zvládá jako básničku. Příští rok bude maturovat a jediným schopným hokejistou, kterého obdivuje, je Jaromír Jágr.

Na ulici se za ní kluci otáčejí, na lední ploše však mají respekt.

Usměvavá pohledná dívka chce jednou pískat mezinárodní hokej.

„Hrála jsem dlouho volejbal, ale se svou výškou 165 centimetrů na ligu nemám. Protože mám ráda pohyb a všechny sporty, hledala jsem kompromis,“ vypráví, jak se dostala k hokeji.

„Brusle jsem zvládla jako školačka, tak jsem je vylepšila gumovými kolečky a začala prohánět kluky na cyklostezce. Hokej se mi vždycky líbil pro svou dynamičnost a agresivitu,“ smála se.

Proto neváhala. Zeptala se na podmínky získání rozhodcovské licence, půjčila si pravidla ledního hokeje a začala se připravovat na zkoušky. Dnes už píská tři roky a v březnu absolvovala úspěšně zkoušku na licenci rozhodčího 2. třídy.

Na ledě si počíná suverénně, ale vždy dá na radu staršího a zkušenějšího kolegy.

„Člověk se musí pořád učit. Pan Bečvář mi po utkání hned řekne, co jsem zvorala a já to beru. Sledují mě lidí v hledišti a hlavně kluci na ledovém oválu,“ rozzáří se jí oči a směje se jako u grotesky.

Jejím vzorem je jediná naše mezinárodní ženská rozhodčí Zuzana Arazimová, která pískala ženský turnaj na olympiádě v Kanadě. Zase se šibalsky usměje a vysvětluje.

„Také musela někde začínat a dnes si jezdí po světě. Nestačí však jenom dobře pískat, ale musíte zvládat dobře nějaký světový jazyk, proto šprtám angličtinu. Pokud vím, mužský hokej píská v republice pouze osm žen a já to určitě nevzdám. Příští rok maturuji a hned se připravím na další zkoušku k získání vyšší hokejové licence a potom se uvidí,“ hledí do budoucna.

Od září je opět v jednom kole. „Rodiče vědí, že každý víkend jsem zase na bruslích. Respektují mého koníčka a podporují mne. Na novou sezónu jsem si objednala pěkné brusle z Ameriky a ke spokojenosti mi stačí dobrá parta a sen o nároďáku,“ říká Michaela Košťálová.

Přesná signalizace rozhodčího zaujme pozorného diváka, pohledná tvář pod přilbou je však stále maskována.

ZPRACOVAL Miroslav Vlach