Průmyslový lihovar v Trmicích má další problémy. Ty se zřejmě podepsaly i na změně ve vedení lihovaru. V úterý ve funkci skončil dosavadní ředitel lihovaru Pavel Nohava.

Spekuluje se o tom, že lihovar formálně přebírá společnost Vodohospodářské stavby (VHS), která je jeho hlavním akcionářem.

To ale Oldřich Řáha, předseda představenstva PLP, která lihovar provozuje, a generální ředitel a jednatel VHS, odmítá. „To jsou jen řeči. Pravdou ale je, že lihovar má problémy, ve kterých mu VHS jako akcionář pomáhá,“ řekl Řáha.

Konec Pavla Nohavy ve funkci ředitele lihovaru potvrdil, proč se tak ale stalo, říci nechtěl. „V současné době probíhají kolem toho stále nějaká jednání, takže v tuto chvíli k tomu nic říkat nebudu,“ dodal.

Pavel Nohava k tomu řekl, že si nemyslí, že by VHS byla důvodem, proč musel ve funkci skončit. Na druhou stranu ale potvrdil, že tato společnost dosazuje své lidi do vedení lihovaru.

„Lihovar by teď měl vést finanční ředitel VHS. Beru to ale pozitivně, protože stav lihovaru není dobrý. Banky ho sice stále podporují, ale je potřeba pomoc akcionáře,“ dodal Nohava s tím, že pro jeho konec ve vedení lihovaru byly i důvody zdravotní.

Jedním z problémů, které lihovar trápí, by mohly být i stamilionové částky, které lihovar údajně dluží trmické teplárně. Podle zdroje z této společnosti by to mohly být až stovky milionů.

Oldřich Řáha dluh potvrdil, k jeho výši se ale vyjadřovat nechtěl. „Lihovar to s teplárnou řeší. Přes noviny to řešit nebudeme,“ uvedl Řáha.

Výši dluhů vůči Teplárně nechtěl komentovat ani Ota Schnepp, mluvčí společnosti ČEZ, pod kterou Teplárna patří. „Obchodní data jsou vždy důvěrná. Na otázky, které se týkají obchodních vztahů s našimi partnery, proto neodpovídáme,“ řekl mluvčí.

Bez povolení

Lihovar přitom stále čeká na povolení k trvalému provozu. Povolení pro zkušební provoz mu platí do dubna příštího roku.

„Ohledně povolení k trvalému provozu se stále nic nového neděje. Změny, které se nyní udály byly jen změnami manažerskými,“ uvedl dnes již bývalý ředitel lihovaru.

Obyvatelé Trmic a Koštova si přitom stále stěžují na obtěžující zápach, který se z lihovaru šíří.

„Minulý týden nás zápach obtěžoval. Závisí ale i na počasí. Jsou dny, kdy cítit není, jsou dny, kdy je cítit až na Klíši nebo ve Všebořicích,“ posteskla si předsedkyně Trmické ligy Jitka Rydvalová. „Minulý týden jsme poslali otázky ohledně provozu lihovaru na krajský úřad, tak čekáme, co nám odtamtud odpoví,“ dodala Rydvalová.

Téma číslo jedna?

Trmická liga boj s lihovarem nevzdává. Podle výsledků komunálních voleb ale lihovar už není v Trmicích tématem číslo jedna. Tedy alespoň podle debaklu, který v Trmicích utržilo Sdružení proti zápachu z lihovaru.

Ačkoli mnozí očekávali, že trmičtí na toto ožehavé téma uslyší, nezískalo sdružení v zastupitelstvu města jediný mandát. Skončilo s 5,6 procenty hlasů.