Tedy ty, co ukazují, kudy se vydat k význačným místním zajímavostem. Celkem 393 cedulí, upozorňujících na 52 turistických cílů se totiž Ústecký kraj právě chystá nainstalovat.

Podle krajského radního Radka Vonky (ODS) je projekt v poslední fázi. „Pokud vše bude v pořádku a počasí nám dovolí instalaci značek i v zimě, rádi bychom s tím skončili už do konce tohoto roku.“

Kraj si prý také přeje, aby cedule dál přibývaly a proto připravuje další projekt. Na cedulích je jinak grafické vyobrazení cíle a český název památky. „Tak je to standardní v celé Evropské unii,“ dodal Vonka.

Jenže to kritizuje třeba Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Je důležité, aby na cedulích byly vícejazyčné nápisy, jinak to jsou jen vyhozené peníze.“

Podle Okamury je Ústecký kraj dlouhodobě na chvostu zájmu turistů z ciziny. Proto upozorňuje, že společně s cedulemi je potřeba rozvíjet infrastrukturu. „Od lokálních specialit po ubytovací kapacity a podobně. Propagace bude jinak k ničemu, pokud není co nabídnout,“ dodal Okamura.

Kraj na nové cedule získal dotaci z evropských peněz. „Podpořil ho Regionální operační program Severozápad,“ uvedla Eva Berrová z krajského odboru regionálního rozvoje. „Ústecký kraj zaslal žádost na zhruba 7,7 milionu korun.“

Celý projekt ovšem doznal zpoždění, jelikož zákonodárci v lednu 2010 změnili finanční limity v zákoně o zadávání veřejných zakázek. „Smlouva o dílo mezi Ústeckým krajem a vítěznou firmou Značky Praha na dodání informačních tabulí jsme však již podepsali,“ dodala úřednice Berrová.

Na jaké cíle budou cedule odkazovat
Tisá - Tiské stěny (přírodní zajímavost), Chlumec - památník bitvy 1813, Blansko - hrad, Ústí n. L. - ZOO, Velké Březno - zámek, Zubrnice - skanzen, Ústí n. L. - hrad Střekov, Stadice - pomník Přemysla Oráče.