Nová vládní koalice v Ústí ČSSD, ODS a SZSP chce příští týden navrhnout na post primátora sociálního demokrata Víta Mandíka. Budete pro něj hlasovat?
Ne.

Co na jeho výběr vůbec říkáte? Znáte ho?
Výběr pana Mandíka je pro mne překvapením. Pana Mandíka neznám.

A co si vůbec myslíte o domluvené koalici?
Že to není až tak překvapivé. Na kraji vládne koalice ODS a ČSSD od vzniku kraje a na magistrátu si to také zopakují. Rozhodli se nevyměnit partnera, ale jen post primátora.

Proč si myslíte, že TOP09 je na více radnicích odstrčená? ODS se spíše dává dohromady s ČSSD a vysvětluje to tím, že ty lidi zná a ví, co od nich čekat. Kdežto vy jste prý noví a nečitelní.
Na úrovni vlády nikdy nebyla velká koalice, byla jen opoziční smlouva. Kdežto na regionální úrovni koalice ODS a ČSSD celkem běžně fungují. Dobře se znají a nechtějí mezi sebe nikoho pustit.

Myslíte si, že jsou v tom i nějaké vlivy stranických kmotrů?
O tom nechci spekulovat. Pro mne je rozhodnutí ODS překvapivé. Mohla mít v Ústí středopravou koalici, kde by měla nejméně pět členů v radě, možná i šest a tedy většinu a svého primátora.

Jak hodnotíte vůbec váš volební výsledek? Jen připomenu, že TOP 09 získala v Ústí nad Labem 11,6 procent a pět zastupitelů.
Čekali jsme lepší volební výsledek, ale myslíme si, že to je dobrý základ pro další práci.

Jakub Zavoral


Kolik jste tedy čekali?

Doufal jsem, že bychom mohli dostat o nějakou desetinu procent více než ve volbách do parlamentu. Chtěli jsme být aspoň třetí nejsilnější stranou v Ústí a dostat se něco přes šestnáct procent.

Jak probíhala povolební koaliční jednání?
My jsme od začátku preferovali pravostředovou koalici, tedy my, ODS a SZSP. Když jsme porovnávali například program se SZSP, tak jsme nalezli z 95 % shodu. Měli jsme tři jednání s ODS, jedno s ČSSD a dvě oficiální jednání se SZSP. Bylo pro nás překvapivé, že jsme se dozvídali informace o jednáních z novin, kde se uváděly i naše požadavky, které jsme si údajně kladli. Ale to nebyla pravda.

Nejvíc se spekuluje o vašem požadavku, že jste si nárokoval post primátora. Co je na tom pravdy?
My jsme několikrát uváděli, že to pravda není. Na jednom z prvních jednání zazněl z řad ODS dotaz, nevím, jestli byl míněn vážně, zda bychom náhodou nechtěli post primátora. My jsme na to odpověděli, že pokud by nám ho nabídli, tak bychom ho přijali. Nicméně náš požadavek na primátora se nikdy neobjevil v podmínkách pro vznik koalice.

Proč myslíte, že se tato podmínka dostala do médií?
To se musíte zeptat těch, co ji tam dali. Zajímavé je, že v sobotu na jednání s ODS v 10.30 jsme byli ujištěni, že ODS považuje projekt pravostředové koalice za životaschopný, a že ho preferuje, proto bylo pro nás hodně překvapivé, když za čtyři hodiny později ohlásili koalici s ČSSD.

Asi jste byli překvapeni, je to tak?
Ano.

Přesto o dva dny dříve už „Sportovci“ ohlásili, že s vámi do koalice nepůjdou, takže jste nemohli být až tak překvapeni.
Toto vyjádření jsme se dozvěděli až z vašich novin, oficiálně nám ho nikdo nikdy neřekl. ODS říkala, ať se pokusíme se SZSP jednat a výsledek jim pak nahlásíme.

Co jste zažil zajímavého během jednání?
Zaujala mě na jednání jedna citlivá věc. Bylo to na jednání, kde bylo jedenáct lidí. Šest z TOP 09 a pět ze SZSP. Domlouvali jsme se tam na rozložení sil v radě v koalici s ODS. Byla tam varianta 5 (ODS) + 3 (SZSP) +3 (TOP09), nebo 6 + 3 + 2 (TOP09 – pokud bychom měli náměstka) a o tom, že by pan Boček z TOP 09 byl společně navržen na post starosty Střekova. Pak se zvedl šéf SZSP Zdeněk Kubec a šel telefonovat. Když se vrátil, řekl: „Situace 5+3+3 není problém a pane Boček, Vám gratuluji.“

Co to mělo znamenat?
Já to jen konstatuji. Přišlo mi to nestandardní, že předseda strany, který sám nekandidoval, někam telefonuje a radí se a pak přijde s verdiktem. Nevím, s kým to konzultoval.

Jaké byly vaše preference při jednáních o koalici?
My jsme neměli žádné personální podmínky, jen programové.

Neprokaučovali jste to, jak se lidově říká?
Možná jsme mohli být otevřenější vůči médiím od prvního dne. My jsme ale dali na přání svých partnerů a nic z jednání nepouštěli. Jenže oni to udělali opačně a začali cíleně pouštět informace, které byly mnohdy nepravdivé a zkreslené.

Jakým směrem se nyní bude Ústí nad Labem podle vás ubírat?
První varianta je, že bude vedení města pokračovat ve stávající politice a to bude znamenat, že se Ústí bude dále zadlužovat. Druhá varianta je, že se sníží kvalita života ve městě tím, že se bude šetřit na školství, sportu, kultuře atd. A třetí cesta je, že vedení města bude šetřit v hospodaření se svým majetkem a na provozu města. Snad se vydáme společně tou třetí cestou.

Jak to bude s vaším navrhovaným auditem?
Chceme být konstruktivní opozicí, rádi podpoříme návrhy koalice ve prospěch města. Ale každopádně předložíme i své návrhy a mezi nimi bude i návrh na audit hospodaření města.

Co v ostatních obcích na Ústecku? Kde měla TOP 09 úspěch a kde ne?
Já se přiznám, že jsem ostatní obce tolik nesledoval. Znám výsledky ostatních měst a tuším, že TOP09 bude v Teplicích na radnici.

Před volbami jste vzkazoval voličům, že vaše firma AZ Sanace se nebude ucházet o městské zakázky, pokud uspějete ve volbách. Jak to tedy bude?
To nechci předjímat, ale každopádně nejsem ve vedení města. Pokud by šlo někde o střet zájmů, tak se naše firma o zakázky města ucházet nebude, ale jinak nyní nevidím důvod, proč bychom se neměli o ně dál ucházet, když jsme v opozici.

Poslední zakázku, kterou jste pro město dělali, bylo bourání sektorového centra na Severní Terase. Částku 80 milionů korun dost lidí označovalo za přemrštěnou a ještě k tomu jste na místě údajně nechali základy stavby. Co vy na to?
My jsme ve výběrovém řízení nabídli nejnižší cenu. Splnili jsme všechny podmínky města a dílo jsme předali bez vad a nedodělků. Železobetonová část, kterou máte zřejmě na myli, je součástí protiatomového krytu, který se nacházel pod budovou sektorového centra, a který měl být dle zadání ponechán. Pokud má někdo podezření, že to tak není, měl by v tom něco konat. My jsme ale splnili požadavky města na sto procent.

Jak jste spokojeni s obsazením Paláce Zdar, který vaší firmě AZ Sanace patří?
Nyní máme obsazeno asi ze sedmdesáti procent, čímž plníme požadavky Československé obchodní banky, která nám poskytla na stavbu úvěr. A já doufám, že se to pomalu zaplní na sto procent.

V čem po roce a půl vidíte vaše výhody a nevýhody oproti konkurenci?
Naše výhoda je nejlepší místo v centru města, dostatek parkovacích míst a moderní budova s klimatizací. Naše nevýhoda je, že nemůžeme konkurovat cenou oproti kancelářím ve starých budovách.

Hned vedle Zdaru vám roste další konkurence. Bojíte se jí?
K vedlejšímu projektu nemám žádné informace. Ale konkurence je zdravá.

Zavoral: Arogantní, nebo uctivý?
O Jakubu Zavoralovi se říká, že je namyšlený, arogantní a dává najevo svou „finanční nadřazenost“.

Já jsem ho poznal jiného – uctivého, zdvořilého ochotného a opatrného. Ale je pravda, že jsem novinář a dělal jsem s ním jen rozhovor.
Vlastně dva. Jeden před volbami, kde si věřil, že by se mohl stát ústeckým primátorem, druhý nyní po volbách.

Sešli jsme se ve Zdaru, tedy v prostorech, které jeho firmě AZ Sanace patří. Sraz jsme měli v nejvyšším pátém patře v konferenčním sále. Byl tam krásný výhled na náměstí a klid.

Když mi popisoval schůzku, kterou tam měli při vyjednávání o koalici se SZSP, jasně jsem si představoval, jak tam pánové a dámy sedí u oválného stolu a vyjednávají. Tam se ještě údajně shodli. Jenže nakonec vše dopadlo jinak a TOP09 i s Jakubem Zavoralem skončila v opozici.
Inženýr Zavoral se narodil 6. listopadu 1974, takže právě dnes mu je šestatřicet let. Vše nejlepší přeje i Deník.

A jak se vyvíjela jeho pracovní kariéra? „V AZ Sanace jsem pracoval na všech možných pozicích, dnes jsem odborník na zakládání a přípravu staveb a přednáším na ústecké univerzitě,“ uvedl.

A co se mu na Ústí líbí a naopak nelíbí? Plusem města je prý jeho geografická poloha a to, jak se Ústí změnilo od roku 1989. „Minusem je sociální struktura obyvatel a to, že absolventi vysokých škol nemají důvod zde zůstávat a vracet se pracovat v Ústí. Chceme, aby město hospodařilo lépe,“ dodal ústecký opoziční politik.

Jeden čtenář v diskuzi na webu Ústeckého deníku, uvedl, že jste doposud nezaplatili archeologický průzkum, který se dělal na místě Zdaru. Je to tak?
To je lež. U nás byly velice rozsáhlé archeologické práce, ale vše jsme zaplatili. Všechny faktury jsme uhradili. I vůči Ústavu archeologické a památkové péče. Celkové náklady na archeologický průzkum přesáhly 18 miliónů Kč.

S obsazením podzemního parkoviště jste spokojeni?
Skoro vždy u nás volné místo najdete k parkování, takže z pohledu provozovatele bych byl raději, kdybychom měli více plno. Hodina parkování u nás stojí dvacet korun.

Čtyři roky jste žil jako dítě na Kubě, v Havaně, kde váš otec pracoval jako odborník na zakládání staveb. Jaké na to máte vzpomínky?
Já tam chodil tři roky do české školy. Jinak, na Kubě jsem zažil socialismus v nejreálnější praxi včetně přídělového systému. Existovaly tam restaurace, kam neměli Kubánci přístup. Omezený přístup měli i do letoviska Varadero. Byly tam o dost horší podmínky k životu než u nás. Proto mne také hodně uráží, když se objevuje v novinách, že jsme jako strana TOP09 uvažovali o spojenectví s KSČM. To byl absolutní nesmysl.

Umíte ještě španělsky?
Už moc ne, ale píšu si stále s jedním kamarádem z Kuby.